1010 kop Tan dit pijpje en de rechthoekig omgebogen trekker yinden eene ligplaats in eene komvormige uitholling aan de achterzijde der wig, zoodat het mogelijk is het stuk te openen, nadat een nieuw pijpje in het zundgat is geschroefd. Het zundgat heeft naar voren eene geringe benedenwaartsche helling (8°). Ten einde het te ver uit trekken van het sluitstuk te beletteD, is eene stuitingsschroef aan gebracht op overeenkomstige wijze als bij de bronzen kanonnen van 12 c.M. K. A. Achter op de bovenzjjde van het stuk is eene vlak geslepen en van nokjes voorziene plaats voor het quadrant. Het gat voor den opzet staat loodrecht op de as van de ziel; het bovenste gedeelte is voorzien van een St. koker met zacht metalen voering. Op eenigen afstand vóór de tappen bevindt zich aan weerszijden van het stuk een nok met gat voor de vizierkorrel. Door het gebruik van 2 vizierkorrels en door die korrels van een richtgat en de opzet van een korrel te voorzien, is het mogelijk een zeer ruim gebruik van (ook achter de standplaats van Het stuk gelegen) hulprichtpun ten te maken. De gaten voor de vizierkorrels zijn voorzien van een sleufje, waarin de nok aan het voetstuk van de korrel past. Hierdoor en door een klemschroef is de vaste stand van deze laatste verzekerd. De affuit (fig. 3) is wat de metalen deelen betreft geheel vervaar digd van staal en vloeiijzer. De zjjwaDgen zijn, ten einde het gewicht te verminderen, gedeeltelijk uitgesneden. Zij zijn voorzien van tap- pannen met scharnierende tapdekplaten met sleutels. Aan de raden valt op te merken, dat niet, zooals bij alle tot nu toe bq de Indische artillerie in gebruik zynde raden het geval is, de speken met hun eene uiteinde ingelaten zyn in de velgen, doch de velgen te dier plaatse voorzien zyn van U-vormige Y. platen, die om de velgen heengrypen. Deze platen zyn aan de onderzyde voor zien van een bus, waarin het uiteinde van de speekjrust. Hierdoor wordt het dringen van de speek in de velg en het daardoor losra ken der speken en vernielen der velgen voorkomen. Vooral by deze

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 490