1011 vuurmonden, die bij het vuren steeds geremd moeten worden, en daardoor vrij sterk steigeren bij het afgaan van het schot, is eene dergelijke voorziening dan ook zeer noodig. Ten gebruike op marsch d. i. bij het vervoeren naar de stelling, is de affuit voorzien van eene reminrichting, in hare werking over eenkomende met die van ons veldgeschut. In constructie verschilt zij er echter mede. Is bij het veldgeschut een rembalk met 2 rem- klossen aangebracht, bij den houwitser is tegen de buitenzijde der zijwangen voor elk rad eene afzonderljjke reminrichting aangebracht, waardoor het eene rad onafhankelijk van het andere kan worden geremd. Al naarmate voorts de vuurmond al dan niet op eene bedding wordt geplaatst, wordt bjj het vuren gebruik gemaakt van een hy- draulischen rem of van een veerenden spoorrem. De hydraulische rem bestaat uit een T. kussen dat vóór in de bedding door middel van bouten en moeren wordt vastgezet en van boven voorzien is van eene verticale spil, die een midden daarop geplaatsten U-vormigen draaibaren Y. beugel draagt. De naar boven gekeerde armen van dien beugel zijn voorzien van tappannen met scharnièrende opsluitplaten. In die tappannen rust met 2 tappen de sluitdop, die het eene uit einde van den koker der remstang afsluit. De remstang kan zich in dien koker heen en weer bewegenzij is aan de voorzjjde voor zien van een opgeachroefden kop en aan de andere zijde schar nierend bevestigd aan een tusschen de zjjwangen geplaatsten sluitbout. De koker is voorzien van gleuven, die van voren het diepst zijn en naar achteren toe flauw verloopen en waardoor de glycerine bij de voor- of achterwaartsche beweging van de remstang geperst wordt in de ruimte achter of vóór den zuiger. Bij het afgaan van het schot beweegt zich de affuit achterwaarts en met haar de aan den sluitbout verbonden remstang. De koker echter, die door middel van de tappen van den sluitdop rust in de tappannen van het aan de bedding bevestigde kussen, blijft op zijne plaats. De glycerine, die zich in den gesloten koker achter den zuiger bevindt wordt samengedrukt en met kracht door de gleuven geperst naar de ruimte in den koker vóór den zuiger. Door de naar achteren toe

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 491