1014 boog op en neder worden bewogeD, welke beweging door het kanon wordt gevolgd. Toorts is door eene eenvoudige inrichting mogelijk gemaakt het stelrad vast te zetten. De stang, waaraan het stelrad zich bevindt, is daartoe ongeveer 1 d.M. onder dat rad voorzien van eene conische verdikking. Over die stang heen is tusschen de conische verdikking en het stelrad eene van 4 armen voorzienen klemring aangebracht, die uit wendig van schroefdraad voorzien is, en inwendig van eene uithol- ling van zoodanige doorsnede, dat zij slechts gedeeltelijk over de conische verdikking kan worden geschoven. Door de klemring in den koker te schroeven, die tot steun dient voor de stang met stelrad en haar gedeeltelijk omgeeft, wordt de klemring met hare uitholling krachtig over de conische verdikking gedrukt. Het draaien van de stang wordt hierdoor belet. De richtmiddelen bestaan uit een opzet, 2 vizierkorrels, een qua drant, 2 richtschalen en een richtlood. De opzet bestaat uit een St. stang, aan de achterzijde voorzien van eene verdeeling in duizendste deelen van de richtas (lengte richtas 1 M.) loopende van 0 tot 370. Door middel van een rond- sel, op welks as aan de voorzijde een knopje is geplaatst, kanover een huisje een Mg. aan de onderzijde getande dwarsarm zich bewe- gen. Die dwarsarm is voorzien van een oogdop en een daarboven geplaatste vizierkorrel. Op de achterzijde is eene verdeeling aange bracht in duizendste deelen van de richtas loopende van 0 tot 240 rechts en van 0 tot 10 links van den oogdop. Langs de opzetstang 18 nog beweegbaar een stelring met veer en klemschroef. Op de stelring is een pijltje gegraveerd. Vóór elk schot moet de opzet worden uitgenomen. De St. vizierkorrel is voorzien van een cilindervormig voetstuk met nok. Onder de punt van de korrel is een richtgaatje aangebracht. Het Mg. quadrant (fig. 4) bestaat uit een voetstuk, waarop een boog met graadverdeeling, loopende aan de voorzijde van 0 tot 45° en aan de achterzijde van 45° tot 90°. De binnenzijde van den boog is getand met 45 tanden wier onderlinge afstand juist 1° bedraagt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 494