1016 tegenover de verdeelstreep 45 maar tegenover de niet gegraveerde verdeelstreep 44° staat. Dit laat zich hierdoor verklaren, dat terwijl het pijltje op de voorzijde van de libel tegenover de nulstreep der minuut verdeeling staat, het op de achterzijde tegenover de streep 60' staat. Is het quadrant dus op de voorzijde op 45° gesteld, dan staat het op de achterzijde op 44° -f 60'. Om dus dezelfde helling aan de libel te geven en daarbij het pijltje op de achterzijde op 45° testel len is het noodig de libel zooveel te verschuiven, dat het daarop aan gebrachte pijltje tegenover de 0 der minuutverdeeiing komt te staan. De richtschalen zijn voorzien van verdeelingende voorste loopende van links naar rechts, de achterste van rechts naar links van 0 tot 56. De projectielen zijn granaat, granaatkartets en kartets. De Y. granaat is gevuld met 1,2 KG. fijnkorrelig buskruit en voor zien van eene buisgatvoering met brandgat. De granaatkartets bestaat uit een St. bus met opgeschroefden giet Y. kop. Inwendig is zij voorzien van een lossen St. spiegel en van een Mg. kokertje voor de kruitcilinders. De springlading bedraagt 0,25 K.G. fijn buskruit, waaronder begrepen 8J/2 a 91 /2 kruitcilinders van 2 gram. Het aantal kogeltjes bedraagt 235 van 26 gram. Deze zijn vervaardigd van eene legeering van 6 deelen lood op 1 deel antimoon. Beide projectielen hebben slechts één band (geleiband). Ten einde ze te centreeren zijn de granaat en de granaatkartets zoodanig ge construeerd, dat de middellijn gemeten over het cilindrische gedeelte achter den kop 1,2 m.M. grooter is dan de middellijn gemeten over het achterste gedeelte. De kartets bestaat uit eene cilindervormige blikken bus met ogief- vormigen roodkoperen kop. De kop is gevuld met 160 kogels van hetzelfde gewicht en dezelfde legeering als de granaatkartetskogels. De cilindrische zjjwand is versterkt door 3 gebogen, aan elkander passende stukken blik met omgebogen rand, terwijl het cilindrische deel van de kartets gevuld is met 160 kogels van 50 gram en van dezelfde legeering als de kogels in den kop. De kogels worden vastgezet met een mengsel van krijt en aard-

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 496