1017 was, vloeibaar ingegoten. De kartets wordt van onderen gesloten met een Kr. bodem. Het gewicht van alle projectielen c. q. voorzien van een buis, bedraagt 16,5 KG. De granaat is voorzien van een schokbuis, de granaatkartets van een tijdschokbuis. De inrichting dier buizen moge blijken uit de teekeningen (fig 5 en 6). 12 c.M. Mortier (tig. 7). De vuurmond is vervaardigd van nikkelstaai en bestaat uit één stuk. Inwendig is de ziel op dezelfde wijze verdeeld als bij den houwitser. De mortier heeft 16 rechtsomgaande, evenwijdige progressieve trekken, diep 1,25 m.M, Hij is voorzien van eene platte wigsluiting. Op het rechterdeel van het achtervlak van de ligplaats der sluitwig is eene cirkelvormige gleuf aangebracht, waar in zich de nok kan bewegen, welke zich aan den scharnierenden bodem van het afgesneden laadgat der wig bevindt. Bij het sluiten van het stuk glijdt die nok door de gleuf en wordt daardoor de scharnierende bodem van het laadgat der wig naar boven opgesla gen. Door deze inrichting is het mogelijk de zij wangen der affuit dichter bij elkander te plaatsen dan anders mogelijk zou zijD, wijl de totale lengte van het sluitstuk, dat bij groote elevatiën tot tusschen de zij wangen daalt, vermindert. Het komt dus ten goede aan de stevigheid van de affuit. Aan den mortier komen overigens dezelfde onderdeelen voor en zijn deze op dezelfde wijze ingericht als bij den houwitser. De nok ken met gaten voor de vizierkorrels zijn nabij de monding aangebracht. Voorts vindt men aan den mortier nog de volgende bjjzonderheden a. het gat voor de sluitwig is aan de rechterzijde verlengd door een Mg. raam als bij de kanonnen van 7 c.M. A. b. in het achtervlak is midden onder het laadgat ingeschroefd een nok met oog, dienende om, verbonden met een aan de affuit bevestigden bout met oogen bij het vervoer aan den mortier een vasten stand te geven, waardoor het richttoestel ontlast wordt. Tot dit doel kunnen bout en nok door een sleutel worden verbonden, die door de oogen van beiden wordt gestoken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 497