1022 al onze expeditiën kwam het voor, dat op een gegeven oogenblik de operatiën gestaakt moesten worden door gebrek aan transport middelen (1). De nadeelige gevolgen daarvan werden echter slechts zelden openlijk te boek gesteld, meestal was men met het later ver kregen succes tevreden. De schrijver verdeelt zijn werk in drie hoofdstukken, nl: le, de voorbereiding der expeditie; 2% de werking van den transportdienst; 3e, résumé en gevolgtrekkingen. 1'. Voorbereiding der expeditie. Beschrijving van het operatie-tooneel. Abeesynië is een bergland met eene gemiddelde hoogte van 2000 M., zoodanig door bergketens en dalen doorsneden, dat elke doorsnede van het terrein op eene zaag gelijkt met zeer dicht bij elkaar liggende scherpe tanden. Het is aan alle zijden door woestijnen omgeven, terwijl Massowa, gelegen op 60 K. M. van den voet van het gebergte, de havenplaats is. Het klimaat is betrekkelijk gematigd, evenwel met plotselinge en zeer sterke temperatuursverschillendes nachts daalt de thermometer soms tot 0. De regenmoeson April-October is ongeschikt voor militaire operatiën. De bevolking, zeer gemengd, is dun gezaaid en over landschapjes ver deeld, ieder onder een eigen hoofd, dat er vroeger steeds op uit was, zijne macht ten koste van anderen uit te breiden. (Ook nu bestaat feitelijk nog dezelfde toestand alleen bij vreemd geweld sluiten zij zich aaneen). Aanleiding tot de expeditie. Een dezer hoofden, Theodoor, had door zijne intelligentie, zijn moed en ook zijne wreedheid achtereenvolgens zijne buren overwonnen en zich daarna in 1855 tot keizer (Negus) uitgeroepen. Verscheidene zijner onderhoorigen verzetten zich echter tegen zijne heerschappij, zoodat nog herhaaldelijk expeditiën door hem moesten worden uitgezonden. Met het doel vuurwapenen, in het bijzonder geschut te krijgen, (1) Men zie hierover o. a. I. M. T. 1886 lie deel blz 105, 305 en 348.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 502