1023 knoopte hij betrekkingen aan met Europeesche staten, van wier hoofden hij echter verlangde, dat zij hem als gelijke zouden behandelen. Natuurlijk ontbrak hieraan in zijn oog nog wel eens iets, doch dan liet hij hunne vertegenwoordigers eenvoudig gevangen zetten. In 1863 was dit geschied met den Pranschen consul, die eenige maanden gevangen gehouden en daarna het land uitgezet werd in 1865 overkwam dit den Engelschen consul. Een Engelsch gemachtigde met twee Engelsche officieren, die eenigen tijd daarna de in vrijheid stelling van den consul kwamen vragen, werden eveneens gevangen gezet, waarna Engeland, daar alle vreedzame middelen om de gevan genen te bevrijden, mislukten, zijn toevlucht nam tot den oorlog. Operatie object. Theodoor had het centrum zijner macht gevestigd te Magdala, eene bergvesting op 650 K. M. van Massowa, waar zich ook de gevange nen bevonden. Dit was dus het eerste operatie-object. Ter beveiliging der zeer lange communicatielijn waren reeds gerui- men tijd te voren door den Engelschen politieken agent te Aden onder handelingen gevoerd met de ontevreden inlandsche hoofden, die niets liever wenschten dan het juk van Theodoor af te schudden, zoodat de Engelschen van deze geen last, eerder hulp zouden ondervinden, te meer daar duidelijk op den voorgrond was gesteld, dat alleen het bevrijden der gevangenen, geen vestiging het doel van den krijg was. De grondslagenwelke voor de vorming van den trein werden aangenomen. De armoede van het toekomstig operatie-tooneel maakte, dat men er voorloopig niet op mocht rekenen daar iets te zullen vinden, wat tot onderhoud der troepen gebruikt kou worden, terwijl het volslagen gemis aan goede wegen het gebruik van voertuigen geheel buitensloot, zoodat voor het vervoer van al de benoodigdheden draagdieren en menschen gebezigd zouden moeten worden. Behoudens twee kleine korpsen te Bombay en in den Pendjab, bestond er toen nog geen georganiseerde trein in het Britsch-Indische leger, zoodat vóór elke expeditie, in meerdere of mindere mate te rade gaande met de ondervinding in vroegere oorlogen opgedaan, op Dl. II, 1899. 68

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 503