1030 e. alles in gereedheid brengeD voor de ontvangst van het 16 echelon, dat drie weken na de commissie zou aankomen. ad a. Als debarkementsplaats werd gekozen Malkatto, een plaatsje op ongeveer 50 K.M. ten Zuiden van Massowa, aan de baai van Adoelis nabij het dorp Zoulla. Een bergstroom, de Hadas, die zich hier in zee stort, scheen voldoende water te zullen opleveren, vooral als men daarin putten van 2 a 3 voet diepte groef. Het gras was zeldzaam in dezen tijd, maar moest na de eerste regens, die men binnen eenige dagen kon verwachten 1), overvloedig zijn. De kust leende zich behoorlijk tot het maken van de uitgestrekte inrichtingen, die hetj vormen van een operatie-baBis zou vorderen. Alleen was het er zeer warm, zoo dat troepen en dieren hier zoo kort mogelijk moesten verblijven, waar tegen geen groot bezwaar bestond, daar de voet van het gebergte slechts 20 k 25 K.M. verwijderd was en men daar weiden en water vond. ad b. "Verschillende toegangswegen voerden naar het plateau, doch deze waren alleen geschikt voor draagdieren. ad c. Uit Massowa kon men 4 a 5000 kameelen en een 2000 muil dieren betrekken, terwijl de Heer Münzinger [de consul van Frankrijk en Engeland te Massowa] de levering van 3000 kameelen verzekerde vóór den 15en December. Voor al die dieren moest echter nieuw harnachement uit Indië gezonden worden, terwijl tevens werd opge merkt, dat de tot heden uitgezondene harnachementen allen nagenoeg versleten waren. ad d en e. Op het plateau zelf zou men, indien men zich met de bevolking wist te verstaan, vleesch en fourage en zelfs een zekere hoeveelheid vivres vinden. Men begon onmiddellijk met het bouwen van een havenhoofd en magazijnen. De eerste tegenspoed welke men ondervond, was dat het water in de Hadas ophield te vloeien, zoodat reeds den 12en October de meeste putten droog waren en de honderde door de commissie medegebrachte dieren (kameelen, schapen, varkens, ossen, enz.) hun dorst niet naar behooren konden lesschen 2); van af den 15«n October waren de 1) De regentijd voor de vlakte valt samen met den drogen tijd in het gebergte, dus van October-April. 2) Het komt mij voor, dat men deze omstandigheid had kunnen en moeten voorzien, daar de Hadas een bergstroom is van slechts 80 K. M. lengte.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 510