1032 Op spoedige verbetering van dezen toestand werd aangedrongen, doch hiermede verliep natuurlijk geruimen tijd, zoodat de voorhoede brigade ook voorloopig niet aan hare opdracht om tot Senafé(± 80 K.M. van Zoulla) op te rukken, kon voldoen. Met de beperkte mid delen, waarover men kon beschikken was het in November alleen mogelijk tot aan den voet van het gebergte op te rukken, en eerst den 6en December werd het voor de voorhoede-brigade mogelijk, dank zij de ter plaatse gehuurde transportmiddelen, aan hare eerste op dracht te voldoen. De klachten over de onbruikbaarheid der drijvers bleven echter aanhouden. Harde noch zachte middelen hielpen en de door hen gekozen opzichters bleken even onbekwaam en onwillig als zij zelf. De president der commissie drong er daarom op aan den chef van den treindienst zoo spoedig mogelijk te doen komen om dezen dienst te organiseeren. Yooral Hindoesche onderofficieren en soldaten, ter begeleiding van kleine transporten en tot toezicht op het onderhoud der dieren, waren volgens hem bepaald noodig. 6 December- 7 Januari. Inmiddels was den 4en December de 2e brigade te Zoulla aan gekomen, welke dus voorloopig daar moest blijveD, te meer daar in het begin van dit tijdvak de bezwaren nog steeds grooter werden. Yele dieren hadden nl. de zware marschen niet kunnen volhouden en waren onder hunne lasten bezweken, zoodat overal langs den opmarsch- weg lijken gevonden werden in de meest uiteenloopende stadiën van ontbinding; de sterfte onder de dieren in het kamp zelf was even zoo bijzonder groot, terwijl de muildierdrijvers, ziende dat zij onmis baar waren, het werk staakten, eischende: een dubbel loon en dat zij niet vijf maar slechts drie muildieren zouden behoeven te geleiden, waarvan het derde dier dan door hen persoonlijk moest kunnen wor den bereden. Onderweg bleven de goederen, die losraakten en afvie len, eenvoudig liggen. De kameeldrijvers, meestal Somali's, waren niet beter; zij deserteerden in massa's. Alleen de Hindoesche drijvers waren goed, maar zij waren te weinig in aantal. Den 6en December waren in totaal beschikbaar 2000 muildie ren met harnachement, waarvan slechts 500 werkten, terwijl

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 512