579 overgelaten. Het spreekt wel vanzelf, dat het uur van reveille en van avondappel, alsmede de uren, die de manschappen buiten het kampe ment mogen doorbrengen, door den batons. comdt. worden bepaald, voor zoover de voorschriften hierin niet hebbeD voorzien. Daar het niet in mijne bedoeling ligt thans een critiek te geven op onze tegenwoordige R. S., wil ik alleen nog het volgende over de eigenlijke recrutenexercitie aanteekenen. Yan de gesloten exercitiën moet alleen het bepaald onmisbare wor den geleerd, omdat, speciaal voor ons leger, gesloten formatiën slechts op het exercitieterrein regel kunnen zijn. Wij vechten echter niet op exercitieterreinen en heel de opleiding moet voorbereiding zijn voor de oorlogstaak. Onze tegenwoordige passen deugen niet voor onze inl. soldaten. Practische proeven zouden moeten uitmaken welke veranderingen in lengte en snelheid noodig zijn. Inlanders kunnen groote afstanden in korten tijd afleggen zonder zich bovenmatig te vermoeien Door heel Indië leveren de pasargangers hiervan het bewijs. Onze inl. soldaten zijn echter reeds na een marsch van middelmatigen duur vermoeid. Deels ligt dit aan de te zware belasting, deels ook aan de ondoelmatige kleeding, maar voor een belangrijk deel ook zeer zeker aan de grootte en de snelheid van den pas, waarmede, en aan den onhandigen vorm, waarin gemarcheerd wordt. Met dit laatste heb ik op het oog de groote lengte onzer colonnes en den geringen ouderlingen afstand va n achter elkaar marcheerende menschen. Ik geloof, dat onze pas voor een inlander nog te lang en te weinig snel is en dat bovendien de houding, die wij hem daarbij hebben leeren aannemen, niet deugt. Het lichaam moet meer voorover gebogen worden en van het strekken der beenen mag geen sprake zijn. Dit zal wel geen mooien gang geven, maar de hoofdzaak is toch dat de troep flink vooruit komt en niet spoedig vermoeid is. Van verschillende passen, verschillend in lengte en snelheid, ben ik geen voorstander. Eén vaste acht ik voldoendedeze kan gedurende korten tijd worden versneld in verband met de meerdere of mindere ver moeidheid van den troep en het dringende der omstandigheden. Bij den aanval kan van een bepaalden pas geen sprake zijn, een ieder zorgt zoo snel mogelijk vooruit te komen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 51