1042 zijnde meer dan de helft ran het totaal aantal dieren. In doorslag zijn tijdelijk ongeschikt geweest voor den dienst: van de ossen i van de poneys en ezels i van de muildieren i van de kameelen Wat de waarde der verschillende dieren betreft, wordt nog het volgende aangeteekend De kameelen hebben niet goed voldaanzij leden veel door gebrek aan fourage en hadden spoedig rug- en voetwonden. Yan de muildieren waren die uit Spanje het minst geschikt tot het bieden van weerstand. Die uit de andere landen, maar vooral die uit de bergstreken van Indië, voldeden goed. De poneys hebben zeer goed voldaan; zij droegen bijna evenveel als een muildier, terwijl het sterftecijfer zeer gering was. Draagossen waren het slechtst van allenzij zijn uiterst schrik- achtig, zeer langzaam, ongeschikt om in de zon te marcheeren of ontberingen te verduren, enz. Ezels eindelijk, boten de 4 jaar oud en beladen met 50 K.G., hebben zeer goede diensten bewezen; zij waren zeer matig en één geleider was dikwijls voldoende voor vijf, ja zelis voor meer dieren. De karren hebben onberekenbare diensten bewezende ossen-karren van Hindoesch model waren echter te zwaar; de muildier-karren, getrokken door twee muildieren, zij aan zij dan wel voor elkaar, waren licht en zeer practisch. De koelies eindelijk zijn nagenoeg uitsluitend in de magazijnen, op de posten en als brancard-dragers gebruiktaan den eigenlijken trans portdienst hebben zij weinig deel genomen. III. Resumé en gevolgtrekkingen. In dit hoofdstuk geeft de schrijver ons nogmaals een overzicht van het operatie-plan en van de wijze waarop dit is uitgevoerd en komt hij tot de gevolgtrekking, dat het steeds de trein was, die hinder lijk op de bewegingen van het leger werkte. Alle fouten in zijne organisatie (onvoldoendheid in aantal, gebrek aan dressuur der dieren, onvoldoende encadreering, enz), alle misrekeningen van zijne werking I 6 6 5

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 522