582 Als onze Kromo's na eenige maanden van dril-exercitie tot de overtuiging zijn gekomen, dat zij stomme machines zijn, die slechts op commando mogen handeleD, worden zij naar buiten gebracht. Daar leeren zij allerlei vreemde onnatuurlijke dingen doen, die door veelal onhandige leiders, welke zelfstandigheid niet kennen of niet mogen kennen, uit ons jammerlijk verward velddienstvoorschrift wor den geput. Na eenige marschveiligheidsoefeningen is onze Kromo vast overtuigd, dat een troep altijd langs wegen marcheert, dat eenige soldaten altijd vooruit moeten loopen om onder alle bruggetjes te kijken en om alle huizen te omsingelen en de bewoners aan te roe pen, dat verder links en rechts van den weg aan eenige manschap pen de taak wordt opgedragen, om met de tong op het derde knoops gat door dik en dun te looppassen, ten einde niet achter te blijven, terwijl de colonne zelf niets anders te doen heeft, dan ontelbare malen halt te houden, naar beide zijden front te maken en te knielen, op dat enkele manschappen naar voren kunnen hollen en een paar mi nuten later hollende terugkomen. Na een paar malen dubbelpostje gespeeld te hebben, onder den druk van een legio ook door het kader slechts half begrepen consignes, is Kromo heelemaal de kluts kwijt en meent misschien, dat de blanda's te velde in troepjes bij elkaar gaan zitten om schildwachten te kunnen uitzetten en patrouilles te kunnen laten rondzwerven. Is het wonder, dat onze inlanders na eene dergelijke opleiding wel in staat zijn de allerstomste dingen te doen, maar alle vertrouwen op de van huis uit medegebrachte terreinkennis, op het in hunne jeugd spelende verkregen oriënteeringsvermogen, op de lang niet geringe dosis gezond verstand, waarmede moeder natuur hen bedeelde, heb ben verloren. Stuur eenige inlanders uit de kampong met geweer en patronen het vrije veld in, om den een of anderen vijand te bevechten en zij zullen u verbazen door hun handig optreden, hunne slimheid, hun blik op het terrein, hun thuis zjjn in eene geheel vreemde omgeving. Laat hen eerst onze leerschool doorloopen en probeer dan hetzelfde en zij zullen u niet minder verbazen door hun gemis aan zelfver trouwen, hunne stomme streken en hunne onbeholpenheid. De waarheid is, dat wjj een natuurlijken aanleg geheel bederven.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 54