BOEKBESCHOUWING. Indische militaire belangen III. De voor naamste argumenten der voorstanders eener samensmelting van de officierskaders in Indië en Nederland. Overgedrukt uit „De Indische Gids", Augustus aflevering 1899. Yolgens belofte in een voorgaand artikel gedaan, geeft de Indische Gidsschrijver over Indische militaire belangen thans het woord aan de voorstanders van de samensmelting der officierskaders en knoopt daaraan, in een met warmte geschreven betoog, zijne beschouwingen vast. Door dat hij in zijn vorig artikel uitgebreid was en het meerendeel der vóór de fusie aangevoerde argumenten reeds had aangeroerd, kon hij zich voor een groot deel tevreden stellen met verwijzing; waar dit niet mo gelijk was, bestrijdt hjj in gloedvolle bewoordingen de argumenten, die z. i. ten onrechte voor de fusie worden aangevoerd en komt hij herhaal delijk en met klem op tegen uitingen van een redenaar, die naar schrijvers oordeel, hoewel het niet kwaad meenende, te kort schoot in appreciatie van het Indische Leger. Die redenaar was de le Luit. Thomson, wiens op 10 Maart j.l. in „Krijgswetenschap" gehouden voordracht het uit gangspunt vormt van de verhandeling van XXX. Het is voornamelijk tegen een viertal, door Luii. Thomson in de eerste plaats genoemde argumenten, dat schrijver zijne wapenen keert. Die argumenten zijn: 1. In de fusie der officierskaders ligt een machtig middel om een nauwe band tusschen Nederland en zijne Koloniën te vormen, om de Koloniën in het Moederland meer bekendheid te geven. Die band, welke thans uiterst slap is, is noodzakelijk, èn uit een sociaal economisch èn uit een militair oogpunt. 2e. De samensmelting der officierskaders zal een krachtig middel wezen, om de behartiging der Indische legerbelangen in de toekomst te waarborgen. 8. Het afwisselend verblijf in Moederland en Koloniën zal een ver- frisschenden invloed uitoefenen op den geest van den officier. 4. De karaktereigenschappen van den fusieofficier worden in veel hooger mate ontwikkeld dan bij een voortdurend verblijf öf in Nederland, èf in de Koloniën het geval kan zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 554