584 Doch in godsnaam geen spielereiElke patrouille moet een doel hebben, moet kunnen rapporteeren over het werkelijk geziene. Zoodra de man zijne wapens behoorlijk kan hanteeren, rukt hij bij deze diensten volledig uitgerust uit. Dan moeten in de eerste plaats de reeds op het schietterrein behandelde vuren in de verschillende terreinen worden herhaald; dit kan, met eenig beleid, in verband met de verschillende oefeningen geschieden. Eenmaal zoover gekomen, dan worden steeds eenige losse patronen medegenomen om den man voorgoed in 't geheugen te prenten, in welke gevallen hij zijn schiet wapen mag gebruiken, waarom hij dikwijls alleen in den hoogsten nood mag schieten, omdat hij anders het volbrengen van de aan 't geheel gegeven opdracht onmogelijk maakt enz. Als de recruut in deze periode van het onderricht verkeert, zijn de gesloten exercitiën reeds lang doorloopen, evenals de voorbereidende schietoefeningen en waarschijnlijk ook een deel van het schietonder- richt, dat onmiddellijk daarna aangevangen is. Het schietonderricht aan recruten moet bestaan uit individueele oefeningen, die voorafgaan en gezamenlijke oefeningen, welke van den man een bruikbaar oorlogs- schutter moeten maken. Zijn daarvoor twee a drie dagen in de week benoodigd, de overige dagen worden besteed aan oefeningen in het terrein de gesloten exercitie komt als onderdeel daarvan tot haar recht en theoriën zullen in deze periode van het onderricht bijna niet meer noodig zijn. Met het hier in zeer grove trekken aangegeven oefeningsstelsel stel ik mij voor, dat in ongeveer 8 maanden tijds van onzen inlander kan gemaakt worden een voor ons leger practisch bruikbaar soldaat, die nog wel veel te leeren heeft, voornamelijk ook door gebrek aan routine, voor hij een goed soldaat zal zijn, maar die toch reeds op zijn plaats is in het veldleger. Het is duidelijk, al is het nog noodzakelijk om er speciaal de aan dacht op te vestigen, dat een troep, die uit goede en bruikbare ele menten bestaat, daarom als geheel nog niet bruikbaar is Daartoe moet vóór alles eene innige samenhang bestaan tusschen de verschil lende deelen en die wordt alleen verkregen door het gedurende zekeren tijd samengaan in dezelfde richting, opgaan in hetzelfde werk. Allen, hoog en laag, moeten door dagelijksch verkeer in en buiten dienst

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 56