1094 de patrouille langa de lijn van opmarach, al wel gemerkt zal hebben, dat er verband kan zijn 3e, al waa er geen verband verkregen, daar toch niet8 aan te doen waa, omdat de patrouille in a zich in hare bewegingen regelen moeat naar de colonne; 4e, die patrouille nu nog alechts 3 ruitere aterk bljjlt. Bovendien wat er in dat bericht meer gemeld wordt dan over „gezichteverband" ia noch voor den pelotons-, noch voor den voor hoedecommandant van belang. Waar de schrijver eenige bladzijden verder een in alle opzichten juist en welsprekend pleidooi houdt over de ordonnanaen-quaestie, wekt het verwondering, dat hij het daar verkondigde niet altijd toe past; over het algemeen laat hij te veel berichten uitgaan. Ook het om 6.40 v.m door den commandant van het lete peloton cavalerie verzonden bericht No. 1, had achterwege kunnen blijven. De door den schrijver aangetoonde noodzakelijkheid alle berichten schriftelijk te geven, is in beginsel zeer juistvooral bij ons, die geen speciaal voor dat doel opgeleide ordonnansen hebben. In Duitsch- land kent men „Meldereiter" en „Ordonnanzen", Onze ordonnansen zijn hun „Meldereiter" 1). Het overbrengen van berichten heeft in Europeesche legers plaats door een enkelen ruiter; alleen wanneer het overbrengen met gevaar gepaard gaat, zendt men het bericht langs verschillende wegen. Naar het mij voorkomt kunnen bij den strijd tegen den inlandachen vijand berichten van „voorhoede cavalerie" overgebracht worden door een enkelen ruiter. Bezigt men echter een „cavalerie voorhoede", zoodat de ordonnansen een grooteren afstand hebben af te leggen, dan verdient het aanbeveling het bericht door 2 of meer ordonnansen langs één weg te doen overbrengenzoo noodig worden de ordon nansen met den inhoud bekend gemaakt. Het opvangen van ordon nansen door den inlandachen vijand heeft niet zoozeer de bedoeling het gezonden bericht niet zijne bestemming te doen bereiken, als wel, het zich meester maken van de wapens en de munitie van den .ordonnans. 1) Verdy. Studiën über Felddienst I blz. 7 e. y.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 574