1095 Omdat voor het zenden van een enkel bericht meerdere ordonnansen noodig kunnen zijn, is het zaak het aantal berichten tot een mini mum te beperken, hoezeer ook erkend wordt, dat ook negatieve berichten van belang kunnen zijn voor den colonne-commandant. Het door den commandant van de rechterflankpatrouille om 6.22 v.m. verzonden bericht No. 1 had niet aan den colonne-commandant maar aan den voorhoedecommandant gezonden moeten worden, omdat le, de patrouille tot de „voorhoede cavalerie" behoorde; 2e, het de taak van de voorhoede is te zorgen, dat de hoofdcolonne haar doel bereikt, zoo mogelijk zonder eenig oponthoud en zonder door den vijand verontrust te worden. Niet scherp genoeg wordt door den schrijver de taak van de ver schillende commandanten uit elkaar gehouden. De colonne-commandant mag zich eerst dan met de handelingen van den voorhoede-commandant bemoeien, wanneer de laatste zijn taak niet zóó opvat, als in verband met de gegeven bevelen en den oogenblikkelijken toestand.noodig is. Het bericht No. 2 om 6.45 v.m. door den colonne-commandant aan den voorhoedecommandant gezonden, had grootendeels achterwege kun nen bljjven. Houdt toch de hoofdcolonne „halt", dan houden eveneens alle veiligheidstroepen halt en stellen zich zoodanig op, dat de rust van de hoofdcolonne zoo volkomen mogelijk zij. Daar hier de rust echter van langen duur zou zijn, had dit alleen gemeld moeten worden aan den voorhoedecommandant. Voor stelling nemen in het voorterrein was geen reden. Het eenige wat de colon ne-commandant had moeten doen, was, den commandant van de achter ste compagnie op te dragen 1 sectie infanterie op te stellen achter hoogte c, totdat de geheele colonne over het riviertje d zou zijn. (Zie „Br" plaat IV en „I. M. T." 1897 II plaat III.) Ook het intrekken van de cavaleriepatrouille voor het front was niet juist, want de voorhoede had haar doel nog volstrekt niet bereikt en van vuren door de voorhoede in de richting van opmarsch kon moeilijk sprake zijn. Uit het juist ontvangen bericht No. 1 van den eskadronscomman dant (verzonden 6.42 v.m.) wist de colonne-commandant toch, dat nog geen kwartier te voren de „cavalerie voorhoede" in het hooge

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 575