1098 voor de troepenmacht in Edi; „I. M. T." 1898 II blz. 827), dan wel dat de hoofdmacht in meerdere colonnes gesplitst wordt, elk met een voorhoede in breed front ontwikkeld. Met het aannemen van een breed front behoeft niet gewacht te worden tot men aanra king heeft gekregen met den vijand, die formatie kan men reeds aannemen zoodra aanraking met den vijand verwacht wordt en zelfs eerder, n.l. zoodra het terrein het toelaat. In het hier behandelde voorbeeld had dus de formatie in een breed front door de voorhoede reeds aangenomen kunnen worden bij afmarsch uit het bivak. Werd het toen niet noodig geacht, dan was het verder ook niet noodig geweest dan totdat de voorhoede in het hooge terrein ten W. van kampong F. was aangekomen en dan met het oog op punt 4 en 5 vorengenoemd. Marcheert de artillerie in een breed front, zie 13 2de alinea van het „Voorschrift voor het gevecht voor de bereden artillerie", dan kan dat geschieden zoowel met de stukken in bataille, waarbij elk stuk gevolgd wordt door de muildieren en de munitiedraagdieren, alsook met de evengenoemde dieren eveneens opgemarcheerd in bataille, zoodat slechts één linie geformeerd wordt; het laatste is echter niet reglementair. Het indeelen van 1 sectie artillerie bij de voorhoede en de last tot het voeren van een slepend vuurgevecht, waar den colonne commandant nog niets van de verhoudingen bij den vijand bekend was, schijnt minder juist, vooral het eerste. Waar toch de colonne commandant wist uit de berichten No. 1 en No. 2 van den eska dronscommandant, dat in het hooge terrein ten W. van kampong F. niets te zien was van het terrein achter kampong F., daarentegen ten N. W. van kampong F. wel, daar wees alles hem er op de artil lerie vereenigd op laatstgenoemde hoogten op te stellen, waaraan de volgende voordeelen verbonden zouden zijn geweest a, dat de artillerie bleef onder één commandant, zoodat zoo noo dig tegen één doel met meer kracht kon worden opgetreden b, dat zonder stellingverandering gemakkelijk van doel veranderd kon worden c, dat der voorhoede haar ondergeschikte taak daardoor duidelijker werd en zjj vrijer in hare bewegingen kon zijn;

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 578