585 met elkaar leeren omgaan, elkaar leeren begrijpen en vertrouwen. In verband met verschillende omstandigheden zal doorgaans in ons leger in korten tijd de noodige samenhang verkregen moeten zijn; is hier aan niet veel te veranderen, zoo sluit dit in zich dat onze bataljons commandanten hooger moeten staan dan die van andere legers, zij moeten het in hoofdzaak zijn, die de vier compagnieën van een batal jon tot één geheel maken. Als tjjdens de opleiding Europeanen en inlanders gescheiden blijven en dus bij de veldbataljons moeten leeren samengaan, dan wordt het bepaald noodig, dat hiervoor maatregelen worden getroffen. Ik zou dan ook de bepaling gemaakt willen zien, dat pas afgerichte manschap pen zooveel mogelijk over alle veldbataljons verdeeld moeten worden (natuurljjk met dien verstande, dat elke klasse in zijn geheel bij één bataljon en daar bij één compagnie komt), maar dat een bataljon, dat te velde gaat, alle pas afgeëxerceerden, die niet minstens een zekeren tijd b.v, drie maanden de oefeningen bij het bataljon hebben medegemaakt, in het garnizoen achterlaat, waar zij bij andere batal jons ingedeeld worden. Oók met het oog op den samenhang zou ik wenschen, dat zooveel mogelijk de aanvulling van bataljons te velde compagniesgewijze ge schiedde. Daarvoor zou het noodig zijn voor de compagnieën der veld bataljons eene minimumsterkte vast te stellen met gelijktijdige bepaling, dat zoo noodig drie instede van vier compagnieën moeten worden geformeerd Als van te voren de bataljons worden aangewezen, die hunne compagnieëa naar de behoefte aan de bataljons te velde zullen moeten afgeven, terwijl daarbij worden ingedeeld de officieren, die het eerst in aanmerking komen om naar het oorlogsterrein te worden gezonden, dan zou deze enorme verbetering waarschijnlijk practisch uitvoerbaar blijken. Ook te velde zouden in dezen geest regelen moeten geiden; b.v. moet een comp103. comd*. worden vervangen, dan rukt de nieuwe comd*. niet met de comp16. uit, voor hij deze min stens veertien dagen ter zijner beschikking heeft gehad; moeten onderdeelen van verschillende compagnieën tot één compagnie worden vereenigd, dan moet, als regel, den eomd'. dezer compie. een maand tijd gegeven worden om haar te oefenenenz. Zóó dom ben ik niet of ik weet wel, dat aan dit alles groote bezwaren zijn verbonden,

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 57