1100 commandant. De commandant van het voorste bataljon (compagnie) gaat langs den aangegeven marschweg, het overige deel van de colonne volgt. Wenscht de colonne-commandant een commandant van de hoofd colonne, dan moet dit uit het marschbevel (troepenindeeling) blijken. Naar het mij voorkomt, behoeft een commandant van de hoofd colonne niet aangewezen te worden, noch bij den strijd tegen den buitenlandschen, noch bij dien tegen den inlandschen vijand. In het eerste geval toch is de colonne-commandant wel is waar dikwijls bij de voorhoede, maar zijn verrassende aanvallen op de hoofdcolonne uitzon dering in het laatste geval is de colonne-commandant meestal bij de hoofdcolonne en zijn verrassende aanvallen, op de hoofdcolonne wel mo gelijk, doch kunnen slechts weinig effect hebben, daar de afdeelingen, die niet voor eigen verdediging kunnen zorgen, eene infanterieafdee- ling als dekking hebben. Waar bovendien de hoofdcolonne veelal eene groote lengte heeft, kan de invloed van een commandant van de hoofdcolonne slechts gering zijn. Aan het initiatief van de verschillende ondercomman danten moet het overgelaten worden, handelend op te treden, mocht de vijand de colonne bedreigen. De laatste zinsnede van bericht No. 4 bovengenoemd is overbodig, de verkenning door den colonne-commandant, aangeduid in de voor laatste, ware beter opgedragen geworden aan den stafofficier bij de colonne. Moet het alleen uitzondering zijn, dat de colonne-comman dant zich in de voorste linie begeeft, zich van de colonne te verwijderen om naar de „cavalerie voorhoede" te gaan is zeker verkeerd. De hoogste taak van den colonne-commandant is de algemeene leiding. Inlichtingen worden hem verschaft door de cavalerie, de voorhoede en den stafofficier bij de colonne. Omtrent de wijze waarop het oprukken naar het hooge terrein ten W. van kampong F. plaats heeft, valt het volgende op te merken. In de eerste plaats is '/2 compagnie artilleriedekking te veel, 1 sectie zou voldoende geweest zijn. De overige infanterie (lJ/2 com pagnie) aan te wenden als gevechtslinie, d. w. z. tirailleurlinie met soutien, is tactisch onjuist. 1 Compagnie was daarvoor voldoende ge weest, zoodat ®/4 compagnie aanvankelijk voor reserve bestemd had

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 580