1102 niemand van belang; eerst dan, als hij die taak niet kan vervullen, heeft hij dit te melden aan den „voorhoede-commandant", niet aan den colonne-commandant. Met dezen laatsten staat de commandant van de „voorhoede cavalerie" in het geheel niet in verbinding. Ook bij de verder beschreven handelingen van de „cavalerie voor hoede" en de „colonne" valt in hoofdzaak op te merken, dat de meeste der verzonden berichten overbodig zjjn. Sorteeren wij de be richten, dan blijkt, dat het in hoofdzaak de colonne-commandant en de eskadronscommandant zijn, die daarvan in ruime mate gebruik maken. De colonne-commandant toch dicteert aan den chef van den Staf de volgende berichten („bevelen"): le, 7.56 aan eskadronscommandant (No. 6.), 26, 7.58 commandant rechterverkenningspatrouille (No. 7.), 3e, 7.59 commandant voorhoede (No. 8.), 4e, 8 eskadronscommandant (No. 9.), 5% 81 commandant lste peloton (No. 10.), 6e, 8.2 commandant voorhoede (No. 11.), Gaat men na, dat de voorhoede om 7.54. den O. rand van het hooge terrein bij D. bereikte, zoodat de colonne-commandant niet veel eerder zijne verkenning kon beginnen en dat reeds na 2', zes bevelen gedicteerd werden in den tijd van 6', dan mag hier zeer zeker het talent van den colonne-commandant bewonderd worden in de moeilijke kunst van bevelen geven. Beschouwen we de vorengenoemde „berichten" nauwkeurig, dan komt het voor, dat het eenige belangrijke is hetgene, waarbij be paald wordt, dat bij de „cavalerie voorhoede" zou aangetrokken worden de cavalerie, die de linkerflank der colonne dekte, en dat deze cavalerie vervangen zou worden door 1/2 compagnie van de voorhoede. Dat daardoor bij de infanterie het tactisch verband ver broken werd, verdient afkeuring; indien zulks niet noodig is, is het verkeerd te achten. Bovendien werd aan het peloton tweeërlei taak opgedragen, wat ook niet juist is, daar niet de zekerheid bestond, dat de Is" opdracht volbracht zou kunnen worden, zoodat dan ook de 2de mogelijk onuitgevoerd zou blijven. Ook de eskadronscommandant vindt aanleiding twee berichten te

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 582