1103 verzenden om 7.50 (No. 3) en om 7.52 (No. 4) waarvan het eigenaar dige is, dat in het l8ta iets gelast wordt aan den pelotonscommandant, waarvoor in het 2de toestemming wordt gevraagd aan den colonne commandant. Hoe, als deze geweigerd had, om nog van de eigenaar dige verhouding van den eskadronscommandant tot den colonne-com mandant niet te spreken. Later zien wij (8.46 No. 1) den commandant van de rechterver- kenning8patrouille aan den commandant van de voorhoede vragen om het artillerievuur op een benteng te doen staken, die vermoedelijk niet bezet is en die bij wil verkennen. Beter is het bericht No. 2 door den commandant van de rechter- verkenningspatrouille om 8.56 aan den voorhoedecommandant verzon den, waarin de waadbare plaats gemeld wordt. Hoe welgemeend de raadgeving van den voorhoedecommandant ook was in bericht No. 2 (9.2) aan den patrouillecommandant, toch zou hij beter gedaan hebben met een deel van zijn infanterie naar de cavalerie te zenden om die te steunen en om zoo mogelijk partij te trekken van de gelegenheid, die zich wellicht zou voordoen, om den vijand zware verliezen toe te brengen, indien zijn terugtocht door de waadbare plaats moest geschieden. Werd boven reeds het verkennen van 's vijands stelling door den colonne-commandant van af de standplaats der cavalerie voorhoede veroordeeld, en de meeniDg geuit, dat de colonne-commandant dit aan den stafofficier der colonne had moeten opdragen, het behoeft geen betoog, dat het verkennen van overgangen over het riviertje op 's vijands rechtervleugel absoluut zijn taak niet was; voor dergelijke verrichtingen worden den colonne-commandant organen ten dienste gesteld als cavalerie en stafofficieren. Een der grootste rampen toch, welke den troep kan treffen, is wel, dat de „leider" buiten gevecht wordt gesteld. Het bevel No. 5 van den eskadronscommandant van 8.22 aan den commandant van het lste peloton had zeer goed mondeling gegeven kunnen worden, daar de commandant van het lBte peloton ter plaatse was. De berichten („bevelen") van den colonne-commandant aan den voorhoedecommandant en aan den commandant van de hoofd-

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 583