586 maar ook weet ik, dat deze bezwaren met wat goeden wil wel zijn te overwinnen. De resultaten zullen voor zichzelf sprekenhet tijde lijk niet beschikbaar zjjn van enkele troepenafdeelingen zal ruimschoots worden opgewogen door de meerdere bruikbaarheid der beschikbaren. ThaDs nog het een en ander over het oefeningssysteem bij de veld- bataljons. Moet ik er na al het voorafgaande nog veel over zeggen Enkele principes waarop m. i. dit oefeningsstelsel gebaseerd zal moeten zijn, wil ik nog even aanstippen. De comp. comd4. is, wat de oefeningen aangaat, oppermachtig heer en gebieder over zijne comp16. Hij oefent die waar en wanneer hij wil en op de wijze, die hem het meest geschikt voorkomt. Wat de oefening der compien aangaat heeft de bat. comd4. niet de leiding maar het toezicht. Hij wachte zich wel een oordeel te vellen, zoolang hij nog slechts onderdeelen en niet het geheel van het oefeningssysteem der compies. comdtn. kan overzien. Dikwijls zal het immers gebeuren, dat hij sommige oefeningen anders zou gehouden of geleid wenschen te zien, terwijl, afgescheiden van de kwestie of dit al dan niet juist was gezien, later blijkt, dat het als geheel ver kregen resultaat toch goed is. Als er bepaald wordt, dat op kameraad schappelijke wijze van tijd tot tijd door den bat. comd4. met zijne compies. comdtn. besprekingen over de wijze van oefenen der compien. worden gehouden, hetzij op initiatief van den bat. eomd4. hetzij op verzoek van een der compies. comdtn., dan zal de invloed van een practisch hoofdofficier zich spoedig genoeg doen gelden. Hij blijft de raadsman zijner compies. comdtn. Mocht de bat comd4. het noodig vinden om be paalde bevelen te geven omtrent een onderdeel der compies. oefeningen of wel omtrent het geheel, dan zou ik voorgeschreven wenschen te zien, dat hiervan onmiddelljjk aan de naast hoogere autoriteit werd gerapporteerd onder blootlegging der redenen, die tot dit ingrijpen aanleiding gaven. Bij het overgeven eener compie. zal aan den opvolger eene nota moeten worden overhandigd over de oefening der compie., deze nota moet door den korpscommandant voor „gezien" geteekend zijn. Yoorloopig, totdat de compies. comdtn. aan algeheele zelfstandigheid gewend zullen zijn, zal nog, doch in zeer algemeenen zin, voor het geheele wapen der infanterie moeten worden aangegeven in welke richting de oefeningen der compien. zullen moeten worden geleid. Door eigen ervaring, voorlichting van den bat. comdL. en bespreking met col-

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 58