1112 Zijn de omstandigheden als zich voorgedaan hebben bij de Edi- expeditie („I. M. T." 1891 II blz. 314 e.v.) of bij de Pedir- expeditie, dan wel, ageert men in zwaar begroeid terrein, dat het overzicht bemoeilijkt, waar bovendien de vijand geen scherp begrensde stelling bezet heeft, en waar hij al spoedig in front voor de colonne wijkt, om daarna op de flanken en dikwijls in den rug op te tre den, dan kan natuurlijk van één gevechtsbevel geen sprake zijn. Omtrent de aanvalswijze zij aangeteekend, dat van een frontaanval met omvatting hier geen sprake kan zijn, daar de troepen in het front te ver van de stelling moeten blijven en dus te veel troepen vereischt worden om door uitschuiving in N. richting ten slotte tot den aanval op den N. rand van kampong F. te kunnen overgaan. Bovendien zou de opeenhooping van troepen bij den aanval op den N. en N. W. rand van kampong F. dan te groot worden, en zou er veel kans bestaan, dat de afdeelingen op elkaar schoten. Beter is het daarom ten W. van kampong F. eene voldoende macht te laten, ten einde het déboucheeren van den vijand uit den W. rand van F. en door kampong E. te kunnen belettende hoofd macht kan dan ongehinderd doormarcheeren tot 's vijands flank, en daarop den aanval doen. Yan op elkander vuren kan in dat geval geen sprake zijn, daar door de troepen ten W. van kampong F. de aanval van II gevolgd kan worden. Het schijnt mij overbodig den aanval verder uit te werken. Alleen wilde ik nog wijzen op het m. i. onnoodige om 3 van de 4 com pagnieën dadelijk in de gevechtslinie te brengen. Naar het me voor komt had met 2 compagnieën volstaan kunnen worden, waarbij de 3de achter- en zijwaarts van den linkervleugel kon volgen en de 4de als reserve achter het midden kon blijvenin dit geaccidenteerde terrein konden hieraan voor de laatste compagnie geen nadeelen verbonden zijn. Voor de opstelling der troepen na het geven van het „gevechts bevel" zie oleaat N°. 5. Wat nu ten slotte de hoofdzaak betreft, waarover ik met den heer de Lannoy van meening verschil, in de volgende regels is ge tracht die kort aan te geven.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 592