1113 Denkt de schrijver zich de colonne-commandant als leiderde voorhoedecommandant als ondergeschikte leider en de eskadrons- commandant eveneens als ondergeschikte leider, doch meer naast den colonne-commandant staande dan de voorhoedecommandant (zie fig. 3 a. waar de gestippelde en de doorgetrokken lijnen moeten aangeven de meerdere of mindere zelfstandigheid), daar is m. i. slechts sprake van den colonne-commandant als leiderden voorhoedecommandant als ondergeschikte leider. De cavalerie is ondergeschikt of geheel aan den voorhoedecom mandant (fig.: 3b.—3d.) öf grootendeels aan den colonne- en deels aan den voorhoedecommandant (fig. 3 c.); het geval bedoeld in 3 b. is regelin 3 d. uitzondering. Herinnert men zich wat in het zoo uitstekende „Leerboek der tactiek door A. Hoogeboom en G. Pop" onder leiding verstaan wordt, de troepenleiding is het uitvloeisel van het eigen en zelfstandig wetenwillen en kunnen van den bevelhebber op het gebied van oorlogs- en gevechtsvoering dan blijven hooge uitzondering de toestanden, als beschreven in het „I. M. T." 1894 I. blz. 308 en de „Br." blz. 30: „Te Pakan Kroeng Tjoet verzocht de commandant der cavale rie. .enz;" blz. 316 en „Br." blz. 40: „De commandant der cavalerie verzocht nu de heuvels..enz;" blz. 318, „Br." blz 42 „Nu de geheele cavalerie..en rapporteer de.... „dat zij in front moest worden aangevallen;" „I. M. T. 1895 I" blz. 120 en „Br." blz. 55: „De colonne-comman dant zendt daarna in overleg met den cavaleriecommandant Voor de „aanvoerders" blijft de taak op beleidvolle wijze, zelf bewust en met doorzicht uitvoering te geven aan de gegeven bevelen, en om, waar noodig, uit eigen aandrift, dus zelfstandig, de bereiking van het doel in den van hoogerhand aangegeven zin te bevorderen en zoodoende de „leiding" met alle hun ten dienste staande middelen te steunen en aan te vullen. Dat cavalerie dus meldt, wanneer eene handeling anders verloopt dan men bij de leiding of elders denkt, is duidelijk evenals door haar de meest volledige inlichtingen worden verschaft bij verkenningen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 593