1114 De taak van de cavalerie is in hoofdzaak „zien" en „melden". Yooruitloopen dan wel invloed willen uitoefenen op de handelingen van den colonne-commandant moet zij vermijden. Al is dit echter ook het geval, eene schoone taak blijft voor de cavalerie bij onze expeditiën weggelegd, nu niemand meer twijfelt aan het nut, dat dit wapen, wanneer het gebruikt wordt zooals tegen woordig geschiedt, kan afwerpen. Te betreuren blijft her, dat voor den ordonnansendienst niet beschikt kan worden over speciaal opgeleid personeel, waardoor de cavalerie op volle sterkte voor den veiligheids- en waarnemingsdienst gebruikt zou kunnen worden. Gaarne maak ik de woorden van den schrijver op blz. 3 van zijne brochure tot de mijne: Onverschillig tegen teelleen inlandschen vijandis zoowel op als huiten het gevechtsveld de aanwezigheid van cavalerie onontbeerlijk en van onschatbare waarde voor elke andere wapensoort Is het mij mogelijk ook al gelukt eenige voorstanders van het gebruik van cavalerie, volgens de denkbeelden van den heer de Lannoy, op theoretische gronden alleen, in mijne zienswijze te doen deelen, de verdienstelijke schrijver put behalve uit zijne kennis, den grootsten steun voor zijne denkbeelden uit de woorden, geplaatst aan het hoofd van dit stuk, en zoozeer hier van toepassing, n. I.: „Im kriegerischen Leben steht die That hoher als der Gedankedie Handlung holier als das Wort, die Praxis hölier als die Theorie J. C. Van üen Belt. Kap', der inf*.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 594