1116 variëert; meestal in dien zin, dat deze door de groote vermoeienissen te velde, door ziekte, door chronisch misbruik van alcohol, meer of minder belangrijk afneemt, meestal langzamerhand, soms ook in een betrekkelijk kort tijdsverloop. Welnu, indien de antwoorden op die beide vragen, zóó voor de hand liggen, dan moet 't m. i. toch iedereen zeer vreemd toeschijnen, dat nooit eenige aanteekening wordt gehouden van al dat, waaruit de meerdere of mindere mate van validiteit blijkt, of wat daarmee in verband staat, hetzij van dat, wat de ondervinding aan zijn directe militaire supérieuren daaromtrent heeft geleerd, hetzij van den invloed, die doorgemaakte ziekten daarop hebben gehaddat dus m. a. w. in opvolgende garnizoenen nooit eenig profijt wordt getrokken van hetgeen in vorige garnizoenen reeds omtrent hem gebleken is, ja sterker, hetgeen daar met hem gebeurd is. De man kan simulant zijn, kan blijken hebben gegeven van bij afwezigheid van eenig organisch gebrek, toch minder geschikt te zijn voor den velddienst, de man kan een zg. hospitaalklant zijn, d. w. z. een geringe chronische aandoening gebruiken, om een niet onbelangrijk deel van zijn diensttijd in zie- keninrichtingen door te brengen van al die dingen en van vele anderen, die gedurende een verblijf van eenige jaren, in eenzelfde garnizoen aan den dag zijn gekomen, wordt geen de minste aanteekening gehouden. Blijft een militair eenigen tijd, bij dezelfde compagnie dienende onder dezelfde officieren, dan raakt hij al spoedig bij dezen ten goede of ten kwade bekend; maar dank zij de herhaalde overplaatsingen,'c zij van hem zelf, 't zij van zijne militaire supérieuren, blijft van al die met eenige moeite verkregen kennis, niets over, gaat al de ondervin ding omtrent den man weer te loor, heeft de simulant in ieder nieuw garnizoen gelegenheid, zijn moeilijk te ontmaskeren bedriegerijen op nieuw te beginnen, vangt de hospitaalklant zijn reizen van en naar de ziekeninrichting zijner nieuwe woonplaats opnieuw aan, moet de on gelukkige, die, hoewel met den besten wil bezield, niet meekan, op nieuw maanden lang geobserveerd worden, eer het inzicht omtrent zijn invaliditeit hetzelfde is, als in een vroeger garnizoen, of van een vroeger behandelend geneesheer. Dit alles zou niet kunnen gebeuren, indien met een enkel woord aanteekening werd gehouden (ongeveer op dezelfde wijze, als omtrent

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 596