1117 5a mans opgelegde straffen), van alles wat van belang is om s mans meerdere of mindere geschiktheid voor den dienst uit te maken, en alles wat daarmee in verband staat, aanteekeningen, waaraan zoowel zijn directe meerderen, als de militaire geneeskundigen, die hem behan delden of keurdeD, zouden moeten meewerken. Een dergelijke staat met aanteekeningen (laten we die kortheids halve „validiteitsstaat" noemen) zou in het nieuwe garnizoen, voor iedereen, die daar weer met den persoon, wien het aangaat, te maken krijgt, een onmisbare vraagbaak zijD, om te weten laat ons de teekenende populaire uitdrukking gebruiken wat voor vleesch men in de kuip heeft, iets wat anders eerst dikwijls na maandenlange observatie (vaak eerst na opname in een ziekeninrichting) aan den dag komt. Nu Trees ik, dat de lezer, indien hij dit betoog tot dusverre heeft gevolgd, ook al is hij principiëel mijne idees toegedaan, zich toch zal verzetten tegen de uitvoering, indien dit gepaard gaat met een vermeerdering van de papieren van den militair. En inderdaad in het principe daarvan, n. 1. om die papieren niet onnoodig met een te vermeerderen, ga ik op mijn beurt weer met hem mede, maar in de eerste plaats hoop ik aan te toonen, dat zoo het al een uitbreiding, dit zeker niet een onnoodige is, maar bovendien hoop ik ook straks te bewijzen, dat juist de korpsbescheiden, waartoe een dergelijke staat dan toch zou behooren, er eerder door vereenvoudigd zouden worden dan uitgebreid. Maar alvorens hiertoe over te gaan, eerst een kleine uiteenzetting, hoe ik mij een dergelijken staat denk ingericht. In de eerste plaats zal door den officier van gezondheid, die den man bij engagement keurt, behalve de z. g. „merkbare teekeneu met een enkel woord worden opgeteekend, wat hij voor vermeldens waard aan hem vond. Dikwijls zal er niets der mededeeling waard zijn, en zal de keurende officier van gezondheid kunnen volstaan, met de vermelding van de merkbare teekenen en de bijvoeging, dat geene afwijkingen bestondeD 5 maar ook dikwijls zal hier met een enkel woord van een niet hinderlijke afwijking worden melding ge maakt, wat voor later behandelende geneeskundigen van zeer veel gewicht kan zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 597