587 lega's zullen de compies. comdtn wegwijs moeten worden. Het publiceeren van geschriften over dit belangrijk onderwerp moet door het legerbe stuur worden aangemoedigd. Omtrent belangrijke nota's door afgetreden comp:es.comdtn. moet worden gerapporteerd door den bat. comd4. onder overlegging van een afschrift. Yan zeer goed bekend staande officieren of van hen, die men wil leeren kennen, moeten somtijds die nota's door het legerbestuur worden opgevraagd. Is op derge lijke wijze eenmaal flink de nadruk gelegd op het gewicht der compiea. oefeningen, dan zal spoedig blijken, dat de compie9. comdtü. al meer en meer voor hun taak berekend worden. "Wat de oefening van het bataljon als eenheid aangaat, deze zal al zeer weinig tijd in beslag behoeven te nemen. Het brengen van het bataljon van de eene plaats naar de andere, langs gebaande wegen als oefening in het ordelijk marcheeren en door het ter rein als oefening voor de comples. comdtn. in het houden van het noodige verbandde overgangen van de marechformatie in de gevechtsformatie; ziedaar het eenige, waarin een bataljon in zijn geheel zal geoefend behoeven te worden. Als er gevochten wordt, dan is de leiding der compie". in de gevechtslinie geheel bij de compies. comdtn., terwijl de bat. comd4. de reserve onder zijne onmid dellijke bevelen houdt om de leiding van het geheel in handen te houden. Ik denk mij dan ook in de naaste toekomst een batons. school, waarin alleen enkele opstellingen in linie en colonne, met de wijze waarop uit de eene tot de andere wordt overgegaan, zijn aangege ven; dan nog een en ander over parade en inspectie en daarmede basta. Men sla het Duitsche reglement van 1889 eens op en leze de acht bladzijden, die handelen over de exercitiën en de drie blad zijden, die handelen over het gevecht van het bataljon De oefeningen der compien. en wel die buiten de exercitieterrei nen moeten dus hoofdzaak zijn. Officieren en manschappen moeten zich in elk terrein thuis voelen. Zij moeten met en zonder kaart weten te komen, waar zij wezen willen, ook bij nacht. Zij moeten leeren vijandeljjke stellingen te bekruipen, te omtrekken, op korten afstand ongemerkt te passeeren en ze openlijk aan te vallen met gebruikmaking van het terrein als dekking tegen vuur. De man schappen moeten leeren, wanneer zij vuren mogen en wanneer niet

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 59