1120 worden, dat o. a. ik nog nooit een dergelijke bekendstelling op een keuringsstaat bij reëngagement gezien heb. In de derde plaats zal telkens, wanneer een minder militair in een ziekeninrichting wordt opgenomen, door den officier van gezondheid, die hem daar behandelde, zoo kort mogelijk aangeteekend worden, voor welke ziekte, en hoe lang hij behandeld werd, en welke vermoedelijke gevolgen dit voor zijn validiteit zal hebben, "Vooral deze aanteekeningen zouden blijken zeer belangrijk te zijn. Met één oogopslag zou daaruit 's mans verhouding gedurende zijn geheelen diensttijd tot de geneeskundige faculteit te zien zijn; of hij behoort tot, degenen (gelukkig de meerderheid), die weinig of nooit ziek zijn, of tot hen, die door werkelijke of voorgewende kwalen een niet onbelangrijk deel van hun diensttijd in een ziekeninrichting door brengen; zou de geneesheer, die een patiënt onder behandeling heeft, welke door hem van simulatie verdacht wordt, in deze aanteekeningen dikwijls gegevens vinden, die zijn vermoeden tot zekerheid maken, of omgekeerd, die hem doen inzien, dat hij dwaalde, en hem de tot dusver onverklaarbare klachten van den patiënt doen begrijpenzou de com pagnies-commandant uit deze aanteekeningen met een enkelen blik de mate van validiteit van zijn manschappen kunnen beoordeelen. Laat ons uit de talrijke voor de hand iiggende voorbeelden er hier enkele aanhalen. Een Europeesch fuselier wordt in het hospitaal opgenomen, met een vrij ernstige oogaandoening en ligt onder verdenking dit zich zelf te hebben berokkend, om op deze wijze een gebrek te krijgen, waar voor hij kan worden afgekeurd. Dank echter de genomen maat regelen, zoodanig dat patiënt niet kan tegenwerken, blijft het oog met volle gezichtsscherpte behouden. De verdenking kan niet worden bewezen, de man loopt vrij rond, doet weer zijn dienst, en wordt eeni- gen tijd later overgeplaatst naar laten we zeggen Banda. Daar wordt hij op een goeden dag in de ziekenzaal opgenomen met een verwonding van den duim van de rechterhand, waarbij de pees van een der buig- spieren is doorgesneden. De dokter doet peeshechting; verbindt den man, en alles gaat goed tot op een gegeven dag blijkt, dat het ver band is losgegaan (volgens patiënt in zijn slaap) terwijl de peeshech tingen zijn doorgescheurd. Later wordt de patiënt met een stijven duim

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 600