1123 thans zeer oneigenaardig een plaats vinden op den achterkant van het extract stamboek, zoo die van plaats gehad hebbende vaccinatie en revaccinatie, waarvoor thans een afzonderlek certificaat wordt op gemaakt, en eindelijk vindt men nog dikwijls bij 's mans papieren een of meer verklaringen, de mededeeling bevattende, dat deze of gene aandoening al of niet in en door den dienst is ontstaan. Worden nu die verschillende hier en daar verspreide aanteekeningen in één staat verzameld en deze verder ingericht zooals door mij is uiteengezet, dan zal, behalve de boven uitvoerig beschreven voordeelen, een der gelijke staat de papierlast van den soldaat eerder vereenvoudigen dan verzwaren. Een tweede bezwaar, dat opgeworpen zou kunnen worden, is de moeite en omslag, die het geregeld invullen en bijhouden van een dergelijken staat met zich zal brengen. Maar afgescheiden hiervan, dat een dergelijk argument van meerdere moeite niet zou mogen gelden, indien zulk een maatregel werkelijk meer of minder nut zou kunnen stichten, zoo maak ik me toch ook sterk, dat in t geval een dergelijke proef genomen wordt, 't in de practijk zal blijken, hoe gering die moeite en omslag werkelijk zijn; immers het is niet alleen wenschelijk, dat die aanteekeningen zoo beknopt mogelijk zijn, maar dit moet zelfs als noodzakelijk worden beschouwd. De aanteekeningen van den compagniescommandant behoeven niets anders te bevatten dan de mededeeling, dat bedoeld militair van zoolang tot zoolang bij zijn compagnie heeft gediend, en wat daar omtrent zijn validiteit is gebleken. Deze beknoptheid zou eveneens moeten betracht worden in de aan teekeningen betreffende zijn opname en verpleging in een zieken- inrichting. Iedere maal, dat een militair in een ziekeninrichting wordt opgenomen, zou, met het inkomstenbiljet, deze staat den chef van die inrichting moeten worden ter hand gesteld, die dan zorg draagt, dat de behandelende geneesheer daarvan inzage krijgt en dat deze, als de patiënt uitgeschreven wordt, met een enkel woord vermeldt, waaraan de man heeft geleden en hoelang hij daarvoor behandeld werd. Zijn andere vermeldenswaardige zaken op medisch gebied, gedurende zijn verpleging voor den dag gekomen, dan spreekt't van zelf, dat ook deze vermeld worden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 603