1130 voorschriften en reglementen in verband met het geweer M. '95. Kwa men zij in Indië, dan moesten zij het geleerde geheel of gedeeltelijk vergeten en opnieuw werden zij recruut met het Beaumont geweer. Is het wonder, dat zij dan als recruut deden Is dat aangenaam twee maal in een korten tijd recruut te moeten spelen? En waar om nu dat geschetter van zij kunnen niet eens exerceeren Lag de fout aan hen En wat sloot dat gezegde een kolossale dosis ijdelheid en dito grootheidswaanzin in, alsof de officieren bij de K. R. niet in staat zouden zijn recruten tot soldaten te vormen Bovendien, wat verwacht men wel van jonge pas aangekomen sol daten? Is het een eisch, die men hun stelt, om zich in eens, in alles, in het vreemde land te schikken? Hebben jonge officieren niet diezelfde moeite en datzelfde vreemde gevoel? En vraag eens aan gedetacheerde officieren of het hun altijd zoo gemakkeljjk valt, zich in eens met de vreemde toestanden te vereenigen In het bovenstaande heb ik getracht de verkeerde denkbeelden, die door Q 's opstellen zouden kunnen ontstaan, weg te ruimen. Q is mij onbekend en geheel „sans rancune" stel ik mijne denkbeelden tegenover de zijne. Als opheldering diene nog het volgende: Indien ieder zich beijverde om, aan het doel met de oprichting van de K. R. beoogd, te beantwoorden, dan zou men ook betere uitkomsten hebben verkregen. Nu gaat het met groote moeite gepaard, vooral ook, omdat hooggeplaatsten een verkeerd denkbeeld van haar hadden en hunne schouders optrokken voor een reservist. Elke nieuwigheid moet met veel toewijding, tact en onpartijdigheid worden aangepakt. Men moet beginnen met alle vooroordeel over boord te werpen en voorzeker van vele zaken zou dan meer terecht komen dan nu het geval is. In Holland heeft de K. R. met eigenaardige bezwaren te kampen. Het is te verwonderen, dat de werving geen reden van klagen heeft gegeven, hoewel velen reeds dadelijk na de indiensttreding worden teleurgesteld, door het feit, dat zij het grootste gedeelte van hun handgeld niet in handen krijgen. Met welk eene goede bedoeling deze maatregel ook is ingevoerd, toch stuit het velen tegen de borst.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 610