■jhy- HET ROORZWAK KRIIIT EN ZIJNE GESCHIEDENIS. (Vervolg van blz. 518 en Slot). IIIe Tijdperk. Dit tijdperk vangt aan met het Yieille kruit, waarover in den eersten tijd de sluier van het geheim hing; zooals het echter met alle geheimen gaat, spoedig was men er achter, omdat men in het buitenland de analyse kon vaststellen. De korrel van dit kruit was bladvormig, en wel van één milli meter zijde en enkele tiende millimeters dik; de kleur was grijs bruin en doorschijnend. Het bleek Nitrocellulose te zijn, dat gedeeltelijk in aetheralcohol oploste, gedeeltelijk onveranderd bleef. Men vermoedde, dat de samenstelling op progressieve wijze was verkregenuit een beschouwing van de doorsnede van de korrel viel zulks echter niet af te leiden, wel was het specifiek gewicht 1.6 zeer hoog en gaf een verdichting der amorphe Nitrocellulose aan. Het gevolg van deze beschouwing en proeven was, dat spoedig verschillende staten rookzwak bladkruit invoerden. Wanneer men uitgaat van het oogenblik, dat èn Nitrocellulose èn oplossingsmiddel gereed zijn, dan bestaat de geheele vervaardiging van het rookzwakke bladkruit uit vier verschillende bewerkingen, 1° het oplossen der Nitrocellulose, 2e het walsen der gelatine, 3e het snijden en 4e het graphiteeren der blaadjes. Ten einde zoo weinig mogelijk van het oplossingsmiddel te ver bruiken, kneedt men de met het oplossingsmiddel overgoten Nitro cellulose tot een dikke, geleiachtige brij. Bij deze bewerking moet men zorgen dat, alhoewel er geen explosieve stoffen vrijkomen, men vuur verwijderd houdt, daar het oplossingsmiddel meestentijds zeer brandbare dampen afgeeft. De meng- en kneedmachines kunnen overeenkomen met die in ge-

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 61