1146 werpen genomen, doch schijven of levende doelen; de klassen worden daartoe zoo noodig tegenover elkaar opgesteld, het mikpunt kan dan zijn de zon, tasch enz. Het mikpunt wordt met den afstand evenredig grooter, dus voor 30 M. bedraagt de breedte van den onderkant 30 m.Mde compie. is altijd rijk voorzien van mikpunten. Van speelkaarten worden de rechteroogen der boeren, vrouwen en heeren opengeprikt, de onderwijzer bevindt zich vlak voor den schutter en gaat achter de speelkaart na of de man op het rechteroog goed richt; vóór het aanleggen wordt op den loop een geldstuk gelegd, dat bij het aftrekken er niet af mag vallen na eenige oefening gelukt dit in alle houdingen. De schutter wordt reeds bij de V. S. vertrouwd gemaakt met de ringschijf, een paar van die schijven zijn altijd in de compagnie. Bij oefeningen in het gevecht, afstandenschatten enz. wordt ook van schijven gebruik gemaakt. Het schieten op de ring-en rompschijf en de gezamenlijke oefeningen worden voorafgegaan door een vooroefening met het geweer op den richtbok en gespannen slagveer vooral voor hen, die niet veel verder komen dan de eerste 5 oefen. der 2° klasse is deze methode een over gang voor de sprongen, die zij bij het gezamenljjk vuur maken. Bij slechte resultaten wordt een oefening met het geweer op den richtbok herhaald, dit geldt ook voor het gezamenlijk vuur. Naast premiën moeten steeds straffen bestaan, zij 't ook in een extra oefening. Bij de oefening met losse patronen ter vervanging van het gezamen lijk vuur wordt na ieder salvo den schutters afgevraagd, waar zij af gekomen zijn. Teruggestelde schutters ontvangen geen premiën, tot zij weer in hun vorige oefening zijn. Nog een paar andere opmerkingen van de vervanging der oefeningen door losse patronen 157 verwacht ik niet veel vrucht, doch het voorbeeld van het Y.S.Y. moet het slecht schieten bij het gezamenlijk vuur in de hand werken. Bij het tirailleurvuur is te onderscheiden a, langzaam en blevendig vuur. Volgens de laatste aanschrijving kan slechts met een groep geschoten worden, anders wordt de frontbreedte te groot. Schiet die groep op

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 626