1147 400 M., dan moet ze daarna de treffers opnemen, waarna op bijv. 320 M. geschoten wordt, en ook voor dien afstand de treffers worden opge nomendit maakt voor de 10 a 12 groepen, waarin de comp16. moet verdeeld wordeD, een aardige militaire marsch uit voor opteekenaar, corvee enz. In de praktijk zal dit wel niet plaats hebben, het model geeft het trouwens niet aan, doch zal eerst voor de heele comp16. op 400 M. en na de opname, op 320 H geschoten worden. Men ver wachte echter dan geen groot °/0 treffers, t' is een kolfje naar de hand van onze inlanders. Hetzelfde geldt van het indiv. gevechtsschieten. Nog moet een punt gereleveerd worden, dat bij hen, die buiten 't wapen staan, wel verbazing moet wekken, n. 1. dat, of een comp16. al goed of slecht schiet, dit voor den comd'. al bitter weinig gevolgen heeft; iets anders is het of er wel model geschoten wordt. 't Is hier weer de bekende waarheid: niet de reglementen geven t' élan aan de oefeningen doch de inspecteurs. Stel u daarentegen een inspecteur voor, die zijn komst drie maanden te voren aangeeft met de kennisgave, dat door alle compieën. een zelfde oefening gehouden zal worden, welke later opgegeven zal worden. Wat zou er een vaardige geest over die troepen neerdalen. Op den bewusten dag geen gegoochel met cijfers; de vier sectiën eener comp16. geven achter elkaar tirailleurvuur op de aangegeven schijven af, waarna die schijven middels den adjudant bij den in specteur worden gebracht. En de comp16., die de prijs wint? Laat haar comd*. une bonne note krijgen, die teltzelfs zoo, dat een andere inspectie door een ander chef deze goede beurt niet ongedaan maakt. Dat het hongerige Engeland het goudland Transvaal nog niet heeft opgeslokt, vindt alleen zijn reden daarin, dat aan de debetzijde 10.000 Engelschen zouden staan; ieder weet en Great Brittain het best, dat de boeren perfecte schutters zijn. Kan dat ook niet in ons staande leger Nog een opmerking over de borstschijf; tot op 300 M. wordt op die schijf liggend geschoten en bevindt zij zich 0.10 M. boven den onderkant (maaiveld); zoo vlak is een schietterrein niet, dat die schijf dan nog geheel zichtbaar is. Stond zij op de plaats van de kopschijf, dan kon deze wat hooger gesteld worden, wat nu niet kan. Patriot.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 627