1149 gelegenheid gegeven zich in het zwemmen te oefenen. Op vele plaatsen in O. I. zijn de rivieren de voor militairen aangewezen zwemplaatsen. Onder zekere omstandigheden zijn rivierbaden voor militairen inderdaad boven schep-en andere gebruikelijke baden te verkiezen, want bij een indompeling van het geheele lichaam in tel kens ververscht water zal een meer afdoende reiniging en verfrissching verkregen kunnen worden. Bovendien kunnen in een rivier een grooter aantal manschappen gelijktijdig baden, waardoor tijddie aan den dienst ten goede zou kunnen komen, wordt uitgespaard. Voorts komen deze in de open lucht genomen baden in aanmer king als een geschikt hardingsmiddel tegen atmospherische invloeden. Eindelijk kunnen zij het zelfvertrouwen van den man versterken hetgeen ook hen, die het zwemmen onmogelijk aanleeren konden, in oorlogstijd te pas komt, immers zoo vaak heeft men bij niet met het water vertrouwde soldaten een langzaam, aarzelend avanceeren door zelfs gemakkelijk doorwaadbare rivieren waargenomen. Mogen bovenstaande overwegingen er al toe bijdragen om de wen- schelijkheid van rivierbaden en van het zwemmen voor den soldaat in O I. aan-te toonen, zoo dient toch al dadelijk op eenige gewich tige bezwaren, die nu nog de geregelde beoefening daarvan in den weg staan, gewezen te worden, o.a. op het kleine aantal daarvoor geschikte dienstvrije uren en het gemis aan deskundige leiding. Schrijver zal de laatste zijn om het gewicht van deze en andere bezwaren voorbij te zien. Doch waar het groote en veelzijdige nut van rivierbaden en zwemmen, voor den soldaat van ons Ind. Leger, zoo zeer in 't oog springt, zal er met te meer ernst naar worden gestreefd, die bezwaren uit den weg te ruimen. Hoe 't zij, het punt door ons aangeroerd, verdient zeker een zorgvuldige reglementeering. Het komt mij voor, dat de hierboven aangehaalde ministr. dispo sitie daarbij als een uitnemende en doeltreffende leidtaad kan dienen. Utrecht, Augustus 1899. De. F. W. van Haeften. Off. v. Gezd. O. I. L.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 629