590 bruik bij andere takken van industrie, doordat de stof weinig explosief is. Tegenwoordig worden algemeen gebruikt de Cannstatter meng en kneedmachines van Werner. De mengmachine voor de bereiding der explosieve gelatine, volgens het systeem van Werner en Pfieiderer heeft een zoodanige inrichting, dat men tijdens de bewerking de stof kan afkoelen of verwarmen. Daartoe zijn de wanden van den kneedtrog dubbel, zoo ook de kneedschroeven hol voor de circulatie van stoom of water. Ten einde het ontwijken van aether of acetondampen tijdens de toe voeging dezer vluchtige stoffen te voorkomen, kan de mengtrog door een zwaren juist passenden deksel luchtdicht afgesloten worden. De vluchtige stoffen worden eerst nadat het deksel is geplaatst, door middel van een bijzondere inrichting van het deksel, toegevoegd. Komt bij het gelatineeren Nitroglycerine te pas, dan is het deksel niet aangebracht om gasdichte afsluiting te krijgen, maar wel om te zorgen dat geen Nitroglycerine komt tusschen de wrijvende deelen der machine; ook zullen dan de schroefbladen in den trog niet rakelings langs de trogwanden gaan, doch ongeveer op een halven millimeter afstand. Ook is er voor gezorgd, dat er geen stoffen zullen komen tusschen de kneedschroefasssen en hunne ligplaatsen in de troggen. Hoe minder vloeistof men bij het gelatineeren gebruikt, hoe langer het kneeden moet duren om een gelijksoortige massa te krijgen, en daar op de fabrieken over het algemeen het gebruiken van minder vloeistof meer gewicht in de schaal werpt dan besparing van tijd en drijfkracht, zoo duurt deze bewerking gewoonlijk eenige uren. Yoor de vervaardiging van bladkruit volgt dan direct het walsen der kruitmassa. Door het walsen krijgt men nu de meest volkomen resultaten en worden de papierdunne bladen door het zoogenaamde voor- walsen tot dikkere platen vervaardigd. Volgens de constructie der Kruppsche „Grruson werken", bestaat zulk een voorwals uit drie door stoom verwarmde hardstalen walsen, twee liggen naast elkander en een onder. De gelatine, die uit de mengmachine komt, gaat door een boven de walsen aangebrachten trechter met roerinrichting

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 62