1153 bij de Geweermakersschool, welke proef dezer dagen is afgeloopen, en waarbij de platte veer het schitterend aflegde tegen de spiraalveer. Waarom zijn de geweren van bijna alle Europeesche legers van spiraalveeren voorzien? Geeft dat ook stof tot nadenken? Mij dunkt, dat dit feit alleen reden is, om, (tenzij men in de gelegenheid is uit voerige proeven te nemen en bewijzen te leveren) niet al te lichtvaar dig een oordeel ten nadeele van de spiraalveeren uit te spreken. De spiraalveer werkt nog altijd als zij gebroken is, ten minste bij de Geweermakersschool. Bij proeven met gebroken spiraal-slagveeren, waarmede achtereenvolgens honderden schoten werden gedaan, kwam geen enkele weigering voor. De einden van een gebroken spiraal veer draaien niet in elkander, wanneer men ten minste het voorge- schrevene in de noot op pag 50 van de Vervolg Handleiding voor de officieren van Wapening enz. toepast, en de einden omdraait. En wat heeft men te velde nog aan een gebroken platte veer? Niets! Ik geef toe, dat de soldaat al wandelende en in het donker bij het geweer M. 95 een gebroken slagveer niet kan vervangen door een nieuwe (die hij toch nooit bij zich heeft). Maar ik beweer ook, dat een soldaat, stil zittende aan een tafel bij helder licht, doorgaans niet in staat zal zijn door het losdraaien van de slagveerschroef (zooals de Heer S. aangeeft) een gebroken slagveer van het geweer S. door een nieuwe te vervangen. Dit zal ik aanstonds aantoonen bij het behandelen van den grendel. Tegenover de verklaring van den Heer S., betreffende het zelden breken en nooit verslappen van de platte slagveer, stel ik, en ik geloof terecht, behalve het resultaat van de zooeven genoemde proef, de ondervinding van het personeel der Geweermakersschool, welke ondervinding lijnrecht tegenover die verklaring staat. Had de Heer S. de reparatiestaten geraadpleegd van de laatste jaren, dan zou zijn oordeel stellig anders geluid hebben. Ten einde den lezer te overtuigen, dat mijne bewering, dat de spiraal-slagveer oneindig veel beter is dan de platte slagveer, geen los praatje is, maar gebaseerd is op de ondervinding, opgedaan met het geweer M. 95 en het Beaumont-geweer, diene het volgende: In de jaren 1894, 1895, 1896 en 1897 werden in het geweer makers-atelier te Weltevreden voor de reparatie van de in gebruik Dl. II, 1899. 76

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 633