1154 zijnde Beaumont-geweren reap, gebruikt: 230 271 209 en 172 slagveerend. i. gemiddeld per jaar220 stuks. Yoor geheel Ned. Indië bedroeg dat verbruik in de jaren 1891, 1892 en 1893 reep. 3251 2965 en 3523 stuks; d. i. gemiddeld per jaar: 3246 stuks. Hoewel de spiraal-slagveer van het geweer M. 95, nog te kort in gebruik is om een juiste vergelijking te treffen, is het feit, dat in de jaren 1898 en 1899 in het geweermakers-atelier te Weltevre den totaal slechte 11 (zegge: elf) spiraalveeren benoodigd waren om gebroken en verslapte slagveeren te vervangen, niet zonder beteeke- nis, vooral niet als men daarbij bedenkt, dat bij exercitiën met het Beaumont-geweer schijnbewegingen werden uitgevoerd, terwijl bij het geweer M. 95 de grendel telkens gespannen moet worden en de haan afgetrokken, waardoor dus de slagveer van laatstgenoemd geweer veel meer te lijden heeft. 5°. Uit de teekening kan men naar verkiezing opmaken, dat er wel, of dat er geen dekstuk op den grendel is aangebracht 1). Ik nam daarom destijds het voor den Heer S. minst ongunstige geval n.l. een dekstuk. Maar nu blijkt mij, dat de bedoeling is geweest een uitgeholden massieven grendelknop aan te brengen. Maar hoe moet die uithol ling worden aangebracht of worden afgewerkt? Moeten de daarvoor noodige gereedschappen gestoken worden door de nauwe opening, waardoor de slagveer wordt ingebracht? Werkelijk de constructie is practisch onuitvoerbaar. En als nu de slagveer breekt! Moet dat afgebroken onderste stuk dan ook verwijderd worden door de dsuws opening boven in den knop of door de ope ning d? En dan nog wel wandelende en in het donker! Dat kan toch geen ernst zijn Ik voorspel, dat 9 van de 10 maal de geweer maker er bij te pas zou moeten komen om dat onderste stuk te verwijderen. 6®. Het spijt mij, dat ik niet duidelijker kan zijn, maar ik kan alleen herhalen, dat de schok van het schot niet in het dunste gedeelte van het staartstuk mag worden opgevangen om verbuiging te voorkomen. 1) Ook de aanbrenger en de aanbrengerveer bebben dezelfde liarceering en zullen tooli ■wel twee verschillende stukken zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 634