1155 Bij het geweer M. 95 wordt die schok per se in het dikste gedeelte van het staartstuk opgevangen. Dat van vele geweren M. 95 de grendels zouden rammelen, is eene vergissing. Dat rammelen toch, werd tot nu toe bij inspectiën over de wapening en bij de geweren, die bij de Geweermakersschool in reparatie kwamen, niet waargeüomen en zal ook niet licht door afslijting ontstaan, aangezien het staartstuk en de steunnokken glas hard zijn. 8°. De Heer S. houdt hier eene beschouwing, dat de afsluiter niet dient voor gasdichte afsluiting. Maar daar ik zulks nimmer beweerd heb, had deze beschouwing gerust achterwege kunnen blijven. De door den Heer S. aangehaalde geweersoorten bevestigen juist mijne stelling, dat de afsluiter dient om de wrijving te verminderen want bij die stelsels, die geen afsluiter hebben (Colt, Winchester, Spencer) beweegt het sluitmechanisme zich in de lengte-as van het geweer, en schuurt het niet van links naar rechts langs de patroon. Er zijn wel Winchester geweren met grendels, welke, evenals het Werndlgeweer die schurende beweging wel hebben, maar deze geweren hebben dan ook afsluiters. Behalve de genoemde geweren zijn er nog meer soorten bij de Geweermakersschool aanwezig, die ons alle leeren, dat de fabrikant steeds een afsluiter noodig oordeelde, wanneer anders het sluitme chanisme zich met wrijving langs de patroon zou moeten bewegen. 9°. Op grond van het feit, dat de officier van wapening te Wel tevreden in de jaren 1894, 1895, 1896 en 1897 resp. 41 34 78 en 164 'trekkerveeren noodig had voor reparatie van de Beaumont- geweren, en dat het verbruik van die veeren in geheel Indië in de jaren 1891, 1892 en 1893 resp. bedroeg: 1145 981 en 698 stuks, meen ik gerust te kunnen antwoorden, dat er wel eens een trekker- veer brak. 10°. Tegen zulk een positieve meening valt weinig te zeggen toevallig hebben de Infanterie-officieren, met wie ik over de drukpunt- constructie van het geweer M. 95 sprak, een andere opvatting en misschien zijn er nog wel meer mannen van de praktijk, die deze opvatting deelen. 12e. Is de heer S. in zijn oordeel omtrent den meerderen of min-

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 635