VOOR DE PRACTIJK. Billijkheid en zuinigheid? Een luitenant, in garnizoen bijvoorbeeld te Pontianak, gaat met verlof naar Europa en ziet zich verplicht om te Batavia gedurende eenige dagen stellen wij vier zijn intrek te nemen in een hotel en mag daarvoor in Indië een declaratie indienen (vol gens artikel 35a Reisregelen en 21 en 15 van het militair tarief No. 4) groot 4 X 6 f 24. Een collega, van Soerabaja te Batavia aankomende met een Europa-boot, debarkeert aldaar, houdt gedurende vier dagen verblijf aan wal en mag in Holland een declaratie indienen (volgens arti kel 14 en 15 van Algemeene order No. 44 van 1897) groot 4 x f 10 f 40.— Nemen wij nu aan, dat beiden gehuwd zijn en zich de weelde ver oorloven om één kind te bezitten; dan blijft voor eerstgenoemde het te declareeren bedrag hetzelfde; laatstgenoemde heeft dan rechtopƒ100.- of 120.al naarmate zijn kind al of niet 12 jaar oud is. Laatstge noemde krijgt het geld in Holland uitbetaald ongeveer een maand na aankomst, eerstgenoemde kan voorloopig slechts 80 pCt. krijgen en ziet het resteerende 1j6 gedeelte misschien pas na een jaar opdagen. Zou het nu geen aanbeveling verdienen om genoemde algemeene order zoodanig te wijzigen, dat alleen in havens buiten Nederl. Indie het tarief volgens artikel 14 wordt toegekend, terwijl de daardoor beschikbaar ko mende gelden worden gebruikt om ook daggelden het bedrag nader te bepalen toe te kennen bij reizen binnen Nederl. Indië aan de ove rige leden van het gezin? En zou het tevens niet mogelijk zijn om aan naar Europa vertrekkenden de declaraties uit te betalen tot het volle door den kwartiermeester geverifieerde bedrag Verlofganger. Prijsschieten. Volgens 183 Voorschr. Schietoef. nemen aan het prijs schieten deel de scherpschutters en de schutters, enz. behalve zij, die sedert het vorige prijsschieten hun schietprijs hebben verkocht, terwijl niemand door wacht- of andere diensten mag worden verhinderd. Straf ondergaan is geen dienst en dan mag een toevallig den vorigen dag met provoost gestraft militair, die overigens in de termen zou vallen, niet

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 639