1160 meeschieten of het ondergaan van straf is wel dienst en hij moet voor het prijsschieten ontslagen worden. Het komt ons voor, dat de laatste opvatting in dit geval de juiste is, want ook een militair (in de 2'ia kl. van m. d.) van doorloopend slecht gedrag wordt het door geoefendheid en niet door gedrag verkregen recht niet ontnomen. Verlofganger. Zaagmessen. Aangezien men met de zaagmessen slecht zagen (kappen) kan, verdient het aanbeveling deze wapens af te schaffen. Slagpin. De bewapening van den onderofficier. Zou het geweer als bewapening van den onderofficier niet kunnen vervallen In ons leger is de sergeant meer dan ergens elders de vervanger van den officier, aanvoerder van kleine troepengedeelten, en vuurleider, en treedt hij te velde dikwijls zelf standig opde eischen van lichter bewapening gelden dus evengoed voor hem. Het schieten heeft hij behoorlijk kunnen leeren gedurende zijn sol daat-en korporaalsschap om er instructie in te kunnen gevenbovendien belet hem niets, evenals de officieren, het schieten te onderhouden. Bij het exerceeren kan hij evengoed zijne aanwijzingen geven als een officier dat bij de handgrepen doet. Is het wenschelijk, zooals bij de Depots, om handgrepen vóór te doen, niets belet om den daarbij ingedeelden instruc teurs een geweer in handen te geven, gelijk men zulks bij het schermen ook doet. Als wachtcommandant, als veldwachtcommandant, gedurende het opteekenen bij het schieten, bij het maken van terreinschetsjes, bij het aanvoeren in de tirailleurlinie in al deze gevallen is het geweer hem tot last, men schaffe het dus af voor den sergeant of fourier. Men geve hem eene korte sabel (in den geest als die der Marechaussee) en een revolver. Behalve dat dit zijn belasting zal verminderen, zal eene dergelijke bewapening zeker niet onbelangrijk bijdragen om zijne eigen» waarde en zijn prestige tegenover den soldaat te verhoogen. Bovendien komt er bij de voorgestelde verwapening geld vrijBen geweer kost omstreeks f 40. En dan nog de talrijke reparaties! Een model-revolver kost tegenwoordig f 30, wat echter veel te hoog is, men kan in 't buitenland goedkooper en beter te rechtdus dat geeft een verschil van f 16. Yoor aanschaffen van een sabel f 5, dus de winst is f 5, eigenlijk meer, want het tegenwoordige kapmes vervalt dan, het geen dus voor de 18 veldbataljons alleen reeds eene waarde vertegen woordigt van f 4000. Welk eene prachtige gelegenheid om hiervoor gamelles aan te schaffen, verlichting en dagverblijven te verbeteren en nog zooveel andere noodige zaken tot stand te brengen

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 640