VARIA. Bum-Bum kogels. De luitenant-paardenarts G. K. Walker heeft in „The Veterinarian" de resultaten medegedeeld van schietproeven met de van Engelsehen oorsprong zijnde dum-dum kogels, genomen bij 3 paarden, die toch moesten worden afgemaakt. Prof. Ad. Reul heeft dat artikel overgeno men in „Chasse et Pêche". Bij de lijkopening bleek, dat de intrede der kogels in het lichaam zeer klein is en moeilijk terug te vinden, terwij 1 daarna de kogels zeer moeten zijn afgeplat en in de zachte deelen groote verwoestingen hadden aangericht. Bij een paard werd de kogel door den schedel geschoten; de plaats van intreding en die van uittreding waren beide klein, terwijl de daartusschen gelegen deelen over een vrij belangrijke breedte waren vernietigd. Uit deze voorbeelden is voldoende op te maken, dat de werking dier kogels een verschrikkelijke is. (Het Paard. 1899 afl. 9). Een springpaard, dat zijn gelijke niet heeft. Is in het bezit van den welbekenden circusondernemer E. Wulff. Het is de Duitsche ruin: „La Flêehe". Het paard, dat niet voor niets den naam van „De Pijl" draagt, springt onder den ruiter over hekken van 2,5 Meter. Met dezen sprong, welken het paard onlangs in het Nouveau Cirque te Parijs ver richtte, heeft „La Flêclie" een wereldrecord gemaakt, dat wellicht door geen ander paard bereikt zal worden, daar reeds een sprong van 1,8 tot 2 Meter tot de grootste uitzonderingen behoort. Voor den ruin werd reeds 30000 frs. geboden. De verbazende geschiktheid tot springen strekt zich overigens bij „La Flêehe" ook uit tot den breedtesprong. In Engeland, waar het circus "Wulif gewoonlijk elk jaar eenige maanden verblijf houdt, verwekte het paard buitengewoon opzien. Het paard gelijkt in zijn bouw meer op een hunter dan op een volbloedpaard, het overtreft tegenwoor dig de beste Steeplers van Engeland en is een der grootste aanwinsten, die ooit een circus gehad heeft. (Het Paard. 1899 afl. 9). Middel tegen droes. Een geëmployeerde bij de suikercultuur deelt mede, dat hij door toediening van tamarinde vele paarden van droes genezen heeft, w. o. zelfs paarden, die reeds gaten in de keel hadden (dus z. g. kwaden

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 644