1165 droes hadden?). Hij zelf had 't middel op groote schaal zien toe passen op 't Buitenzorgsche land Tji-Omal op de Tele praoe paar den, aldaar in gebruik. Ziehier 't recept, dat ik weergeef, zooals het mij medegedeeld is. Yan bereide tamarinde (asem-kawaq) neemt men een hoeveelheid, als voor 2,5 cent verkocht wordt, en menge die goed met een ajer-blanda flesch water. Dit wordt driemaal daags ingegeven. Na elke gift wat water toe om 't zuur uit den mond weg te nemen; Blijkt uit den afgang^ dat 't paard zooveel zure stof niet verdraagt, dan vermindert men de dosis tot tweemaal daags. Men diene het overigens toe tot er beterschap is, en vermindere het allengs. Tijdschrift voor Binn. Bestuur, aft 5). Troyon. In Brieg heeft men gedurende een driedaagsche patrouille-oefening proeven genomen betreffende de voeding van den troep met tropon, een op chemische wijze bereid eiwit-product. Onder bevel van een luitenant onderwierpen zich vrijwillig 25 onderofficieren en manschap pen aan deze voedingsproef. De oefening was zeer vermoeiend dagelijks legde men gemiddeld 30 K.M. af, de korte nachtrust werd in de open lucht gehouden. De „Troponwerke" te Mülheim a/d Rijn hadden de rations zoodanig in waterdicht papier verpakt, dat ieder man drie geele pakjes, een dagelijksch ration tropon-beschuit en tropon-chocolade bevat tende, in zijn eetketel kon dragen. Bovendien droeg ieder man in den broodzak een wit rond pakje, dat een tweedaagsch ration erwten-of boo nensoep bevatte. De deelnemers gebruikten, behalve een weinig bier op den avond van den tweeden dag en een ration koffie op den morgen van den tweeden en derden dag, tot aan den avond van den derden dag uitsluitend tropon-voedsel. Toen werd, omdat er sterke honger gecon stateerd werd, brood met boter verstrekt. De tropon-voeding is dus 2.5 dag streng volgehouden. De voeding werd als volgt geregeld: 's morgens koffie met tropon- beschuit; tot aan het middageten om 10 of 11 uur v.m. werd al naar den smaak tropon-beschuit of chocolade gegeten; evenzoo moest men in den namiddag van chocholade of beschuit leven, terwijl 's avonds choco lade met water gekookt werd. Bij de koffie of chocolade (gekookt) werd het beschuit of zoo gegeten öf wel er in gebrokkeld en mede gekookt^ Het tropon-beschuit smaakt even als gewone beschuit, is echter harder en doet aan cakes denken. Tot het laatste toe werd het beschuit met smaak gegetende in kleine stukjes in staniool papier verpakte tropon- chocolade had een lichte bijsmaak. Aanvankelijk werd ze ook gaarne gegeten, den derden dag wekte ze echter weerzin op en verlangde men zeer naar brood. De erwten- en boonen- tropon-soepen waren, een weinig

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 645