—1166 gebonden klaargemaakt met een beetje zout, zeer smakelijk. Zeer smake lijk werd van de erwtensoep gegeten. Deze voeding is allen uitstekend bekomen en voldeed bij de grootste vermoeienissen. De verteerbaarheid van het voedsel was eveneens zeer goed. Het gewicht van het rantsoen per man in drie dagen bedroeg 1200 gram, terwijl het gewicht der tegen woordige noodrations voor drie dagen 1950 gram bedraagt. Deze gewichts vermindering kan den man zelf ten goede komen, of zijn gevechtskracht kan door het dragen van een grooter aantal patronen verhoogd worden. Naar bovengenoemde resultaten te oordeelen, schijnen de tropon-voedings middelen zeer geschikt te zijn om als noodration gebruikt te worden, vooral ook daar deze voeding goedkooper komt dan levensmiddelen van gelijke voedingswaarde zonder tropon. (Allg. Mil. Zeit.) Een nieuwe kogel. Men schrijft ons Het was te voorzien, dat de specialiteiten op het gebied van schiet wapenen na de uitvinding van den dum-dum kogel zouden voortgaan in die richting en zoeken naar een nog verderfelijker projectiel. Het is nu gelukt aan mr. Finball, officier bij de artillerie te Chicago een kogel te vervaardigen, die in uitwerking alles overtreft, wat tot heden bekend was. Mr. Finball heeft als basis gekozen de constructie van den dum-dum kogel. Zooals men weet, bestond de eigenaardigheid van dezen kogel al leen in het aanwezig zijn van een cylindrisch gat, geboord in den top van 15 mM. diepte en 4 mM. wijdte. Finball laat dit gat doorloopen, maar na eerst 15 mM. recht naar beneden te zijn gegaan, verandert hij van richting en boort nog 10 mM. dieper, maar onder een hoek van 45 graden. In dit scheef loopende gat brengt hij op speciaal hiervoor gemaakte werktui gen een schroefvlak aan. De kogels zien er uitwendig uit als de gewone dum-dum, maar de uitwerking is geheel anders. Nadat mr. Finball zijn uitvinding gepatenteerd had, werd zij door hem aangeboden aan mr. Mac-Kinley, President der Vereenigde Staten, die bij de proeven op 14 Sept. in de Lawrence-kazerne tegenwoordig was. Eerst werd met gewone kogels, daarna met dum-dum en eindelijk met de Finball-kogels geschoten. Het resultaat overtrof alles wat men verwacht had. De lucht in de cylin- dfrische ruimte wordt bij deze kogels door de snelheid samengeperst tot 60 atmosferen. Zoodra de kogel zijn mikpunt beeft bereikt, begint deze enorme druk op het schroefvlak te werken en geeft den kogel een versnelde draaiende beweging niet alleen, maar door den stand van 45 graden, die het schroefvlak inneemt, brengt zij den kogel in den dwarsen stand en wentelt zich deze in het lichaam rond als een voetzoeker, het ter zijde rechts of links verlatende. Bij de proefneming werd eerst op hout

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 646