1167 van 300 mM. dikte geschoten. Niet een enkele van de 100 kogels ging door het hout heen, maar allen vertoonden zich ter zijde en verlieten het hout met zulk een kracht, dat planken van 6 cM. dikte werden doorboord. Toen op zes naast elkander staande poppen als soldaten verkleed gescho ten werd en de eerste rechts het schot kreeg, drong de kogel door drie der andere heen en verliet het laatste lichaam aan de achterzijde. Mr. Finhall bood zijn uitvinding mr. Mac Kinley aan zonder daarvoor eenig geldelijk voordeel te vragen, maar de President antwoordde alleen I don 't gratulate you, it is the most pernicious invention of the century. Een nader bericht meldt, dat Finball zich onder eede verbonden heeft de uitvinding niet aan Engeland af te staan. (N. R. Ct.) Veldtelegraaf in Soedan. In een artikel getiteld: „Die englische und deutsche Feldtelegraphie" (Ivriegstech. Zeitschrift. 1899 Heft 8) wordt er met bevreemding op ge wezen, dat de opperbevelhebber der laatste zorgvuldig voorbereide Soedan- expeditie behalve over de gewone etappen telegraaf niet over een veldtelegraaf kon beschikken. Bij den uit een politiek oogpunt zoo uiterst belangrijken slag van Omdurman, kon voor het overbrengen van bevelen geen gebruik gemaakt worden van de telegraaf. Als tegenstelling deelt het Kriegstech. Zeitschrift het volgende „Kul- turkoriosum" mede. Niet de Eagelsehen maar de Derwischen bedienden zich den dag van den slag van Omdurman vau een electrisclie telegraaf. Toen de „Director of army telegraphs of the Egyptian army" de etappen telegraaf-na den-slag tot-Omdurman doortrok, vond men in het Zuidelijke deel van de stad een telegraafleiding van den Mahdi, welke Schan-Scham- bat met het arsenaal van Omdurman verbond en van daar door middel van een rivierkabel naar de scheepswerf vair Karthoem voerde. Sedert de inname van Karthoem was deze telegraafleiding in werking gebleven zij werd door gevangen Egyptische telegrafisten bediend. De toestellen droe gen het fabrieksmerk „Siemens Brothers Co. London"; zij waren in 1878 aan generaal Gordon geleverd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 647