592 uitdroogt en verdicht wordt, waardoor het ontwijken der vluch tige bestanddeelen bemoeielijkt wordt. De warmte der walsen hangt veelal af van het kookpunt van het oplossingsmiddel en is ODgeveer 60° C; ook bij kruitsoorten zonder oplossingsmiddel is de tempe ratuur zelden hooger. Daarna worden de platen in blaadjes gesneden door snijwerktuigen wan zeer verschillende constructie, het grondidee van al die machines is echter, dat de kruitplaten eerst door twee messenwalsen in reepen worden gesneden. Deze messenwalsen zijn op eigenaardige wijze samengesteld uit in een cirkel geplaatste messen de reepen worden tegelijkertijd door middel van twee kammen tegenover evenwijdig geplaatste meseen gebracht, die loodrecht op de bewegingsrichting der reepen staan, zoodat er oogenblikkelijk blaadjes van gesneden worden, deze laatste messen hebben eveneens een ronddraaiende beweging, die men zoodanig kan regelen, dat de blaadjes vierkant zijn met zijden van 13 m M. Yoor losse patronen zijn de korrels soms niet meer dan kleine spaan- dertjes en wel doordat de laatste snjjwerktuigen harder draaien dan de messenwalsen. Bij deze bewerking ontwijken nog vele overtollige vluchtige stoffen. Het kruit wordt vervolgens in gewone droogstoven gedroogd, alwaar door ventilatie voor luchtverversching wordt gezorgd. Het opvangen der bij het drogen ontwijkende vluchtige oplossings middelen, ten einde deze weder later te kunnen aanwenden, is gebleken niet praktisch door te voeren, terwijl het voordeel niet groot is. Na het drogen is het kruit gereed voor 't gebruik, doch het eerst te graphiteeren geeft vele yoordeelen. Uit de allereerste proeven met Nitrocellulose bleek, dat wrijven de stof zeer electrisch maakte, bij de nieuwere soorten Nitrocellulose kruit bleek het, dat deze eigenschap in hooge mate is blijven bestaan en juiet in het graphiteeren vindt men een middel om dit electrisch worden tegen te gaan. Naarmate de lucht droger of vochtiger is, zal de neiging tot electrisch worden meer of minder sterk worden en daardoor bot kruit grooter of kleiner volume in nemen en dus sneller of langzamer verbranden. Het beetje graphiet, dat aan de oppervlakte wordt vastgehouden

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 64