594 dat dit projectiel een geheel verzekerde geleiding in de trekken had. Alhoewel het bladkruit nog zeer onderhevig was aan den invloed van den toestand der lucht, zoo is de juistheid van treffen van de tegenwoordige wapens zeer vergroot, doordat o. a. door de af wezigheid van vast overblijfsel in den loop, de weerstand, die de projectielen ondervinden, steeds dezelfde is, terwijl geen rookgordijn het uitzicht aan den schutter belemmert. De verminderde terugstoot bevordert het rustige schieten, zoodat de resultaten steeds gunstiger zijn geworden. De kogelbanen zijn veel vlakker dan vroeger, waardoor bij het werkdadig vuur de fout, gemaakt in het afstanden schatten, minder schadelijken invloed heeft dan een zelfde fout bij de oudere geweersystemen, terwijl de invloed der toevalstreffers eveneens sterk toeneemt, enz. enz. De kruitsoorten, die na het Vieille kruit hunne intrede in de militaire wereld deden, waren slechts getrouwe nabootsingen, doch later trachtte men ook, onder vasthouden aan gelatineering en samenpersen, er toe over te gaan om uit andere bestanddeelen kruit te maken. Als grondstof staat nog immer da zuivere cellulose van in fijn verdeelden toestand verkeerend katoen bovenaan, terwijl de bout- cellulose neven haar staat, vooral nu zij bij de papierfabricatie een belangrijke rol speelt en steeds zuiverder kan worden saamgesteld. De bereiding bijv., wat 't nitreeren betreft, geschiedt veeltijds nog volgens de methode van Von Lenk, alleen zjjn eenige verbeteringen aangebracht, waardoor de invloed, die de ontwijkende schadelijke dampen veroorzaken, zooveel mogelijk geneutraliseerd is, door bijv. de zuren niet in balies maar in hooggeplaatste zoogenaamde Montejus (dikwandige, luchtdicht geslotene vaten) te verstrekken, waaruit men door middel van pijpleiding en luchtdruk de vereischte hoeveel heid zuur kan aftappen. Het eigenlijke nitreeren geschiedt ook in veel grootere vaten, die of luchtdicht kunnen gesloten worden öf een directeu afvoer voor de ontwijkende dampen naar buiten hebben, terwijl men zorgt, dat de genitreerde katoen- of andere cellulose zoo weinig mogelijk vrij zuur medeneemt. Dit verkrijgt men gewoonlijk op de volgende wijze: men gebruikt

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 66