596 Weener Aktiengesellechaft Dynamit Nobel", een patent nam voor het nitreeren van Nitrocellulose. De inhoud van dit patent is in 't kort het volgende: De tot nog toe gevolgde fabriekmatige methode om Nitrocel lulose te verkrijgen uit katoen of houtcellulose enz. doet een stof ontstaan, die, wat hare eigenschappen betreft, noch chemisch noch physisch gelijkvor mig is. Een kleine productie eischt veel per soneel en is door de ontstane zuurdampen een zeer ongezond werk. Het nitreeren volgens de gebruikelijke wijze geschiedt in open vaten van ijzer, lood, enz. Het katoen, dat tegelijk verwerkt wordt, bedraagt van 500 tot 5 K.GL Deze hoeveelheid wordt met de hand bij kleine hoeveelheden in 22 tot 25 maal grootere gewichtshoeveelheid van een mengsel van salpeter- en zwavelzuur gelegd en verder met een ijzeren kruk onder het zuur gewerkt. De tijd, benoodigd tot het inlegger), hangt af van de hoeveelheid katoen, die tegelijk wordt genitreerd en tevens moet men om over verhitting te v oorkomen dit inleggen uiterst langzaam doen plaats hebben. Niettegenstaande de zorgvuldigste behandeling hebben der gelijke plaatselijke oververhittingen toch plaats, omdat de zuren niet snel genoeg kunnen indringen in het katoen en omdat de lucht slecht te verdrijven is uit de centrale doorboring der katoen vezels. Hierdoor blijft juist het ingedrongen gedeelte der zuren te lang en onafgekoeld met de cellulose in aanraking, er treedt plaatselijk over verhitting in en er heeft in plaats van nitreering, ontleding plaats. Dit is nu wel te stuiten in het verder verloop, doch dergelijke par tijen zijn als kazige, in water onoplosbare massa's terug te vinden in de genitreerde cellulose; een ander deel dezer ontledingsstofïen is echter oplosbaar en geeft een verlies aan salpeterzuur en aan productie, terwijl de ontledingsproducten een colloidalen toestand doen intreden, waardoor de zuren belet worden in de katoenvezels een gelijkmatige nitreering te doen ontstaan. Door de grcote krachtsinspanning, die van de arbeiders gevorderd wordt bij het omwerken der dikker wordende brij, wordt het inademen der dampen ook sterker; terwijl de stof, die men verkrijgt, weinig gelijkheid van samenstelling heeft.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 68