597 Om dit alles te voorkomen is het noodig de gezamenlijke opper vlakte van de te nitreeren stof gelijktijdig aan de inwerking- van het zuur te onderwerpen. Dit verkrijgt men het best door uit de geheele hoeveelheid opeens te nitreeren katoen, de lucht te verwij deren, daarna het zuur toe te voegen, vervolgens door een stroom frisch en koud zuur een oververhitting te doen plaats grijpen en door het vasthouden aan het zuurgehalte het nitreeren naar wensch te doen verloopen. Volgens dit principe werd een toestel vervaardigd voor 50 K.Gf. katoenniets belet echter de afmetingen te wijzigen voor grootere of kleinere hoeveelheden. Het vat is of van hout met lood bekleed of een reservoir uit ijzer en geplaatst op een onderstel. Het nitreervat is uit 15 m.M. dik gietijzer vervaardigd en evoneens zijn ook de daarin geplaatste cylinders (die van gaatjes voorzien zijn) van gelijke dikte. Dit vat is "zoodanig te plaatsen, dat een kraan aan de onderzijde gemakkelijk is te bereiken. Het deksel heeft, evenals een Montejus, correspondeerende gaten met den omgebogen bovenrand van het vat en is daaraan door middel van een loodafsluiting door schroeven bevestigd. Het deksel der aanvoeropening kan door middel van eenigerlei pakking en sterken beugel luchtdicht worden afgesloten, verder heeft men een gietijzeren Montejus, die in den grond wordt ingegraven. De groote kranen zijn van messing en in lood gecementeerd en verder op bijzondere wijzen aan het toestel bevestigd. De kleine kranen der luchtgeleidingen kunnen uit gegoten metaal worden saamgesteld. De voor het nitreeren benoodigde hoeveelheid salpeter- en zwavel zuur wordt in het eerstgenoemde vat direct saam gegoten of uit de Montejus door gecomprimeerde lucht naar dat vat toegebracht en door toevoer van lucht goed dooreen gemengd. Daarna wordt door de aanvoeropening het gereinigde katoen inge bracht en de opening goed gesloten. Vervolgens wordt een tweede kraan geopend en door middel van een luchtpomp of ander toestel de lucht tot zelfs uit de vezels weggenomen. Zoodra een luchtledig is ontstaan wordt de kraan gesloten en die van het zuur geopend, zoo dat in korten tijd de geheele ruimte met zuur gevuld is. Naarmate de grootte van het vat, kan men op twee of vier plaatsen het zuur inlaten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 69