598 In het deksel zijn thermometers aangebracht om de temperatuur in het vat aan te geven, welke temperatuur men geheel kan regelen, zoodat van oververhitting geen sprake is en afkoeling niet behoett plaats te hebben. De toestel ontzuurt tevens de stof, daarom moeten alle vaten uit email, dat tegen de inwerking van zuur bestand is, vervaardigd zijn, terwijl een aftapkraan het wegloopen van het overtollige zuur en water mogelijk moet maken. Wil men alle sporen van zuur wegnemen, dan kan een verdunde sodaoplossing dienst doen. De nu verkregene Nitrocellulose is bijzonder zuiver, de handen arbeid gering en de overblijvende zuren zjjn zoodanig, dat men ze na opfrisschen met geconcentreerde zuren weer gebruiken kan. De werkman heeft geen last van de schadelijke dampen, terwijl de gelijkmatigheid van samenstelling deze stof bijzonder geschikt maakt voor het vervaardigen van celluloid, gelatinedynamiet en rookzwakke schietpreparaten. Bij nitreeren, hoe zorgvuldig dit ook geschiedt, ontstaat steeds collodionkatoen. Bij laboratoriumproeven, waar men zooveel moge lijk sterk genitreerde cellulose wil behouden, wordt de stof door Aetheralcohol of een ander oplossingsmiddel na het uitwasschen en drogen behandeld, de laaggenitreerde deelen lossen op en het Heza- nitrocellulose blijft achter (012H, 404(N03)6). Deze wijze van handelen heeft den Amerikaanschen, op het gebied der explosiefstoffen beroemden techniker, Professor Munroe, ertoe ge bracht, haar ook op de industrie toe te passenhij behandelt het schiet katoen met een oplossingsmiddel en wel Methylalcohol of houtgeest CHaOH, dat denzelfden dienst doet als Aetheralcohol. Yele fabrieken, die collodion cellulose zonder een sterkere explosieve bijvoeging van gelatinekruit vervaardigen, gebruiken dit oplossingsmiddel, doch de meesten, die collodion cellulose tot rookzwak kruit verwerken, doen dit door middel van gelatineering van Nitroglycerine, dat na het gelatineeren in het kruit blijft en de uitwerking zeer versterkt. De Nitroglvcerine, die in de techniek der springmiddelen zulk een eerste plaats bekleedt^ is kort na de uitvinding van het schiet katoen door Ascanio Sobrero uitgevonden, doch vond weinig of geen toepassing, totdat Alfred Nobel de bewijzen leverde, dat die stof in

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 70